Abp Sławoj Leszek Głódź emerytowany. Papież natychmiast przyjął rezygnację

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz wideo

Abp Sławoj Leszek Głódź skończył dziś ( 13 sierpnia ) 75 lat. W tym wieku biskupi oddają się do dyspozycji papieża, który może ich wysłać na emeryturę.  Papież Franciszek wydał decyzję natychmiast i zadecydował o odesłaniu arcybiskupa na emeryturę już w dniu jego urodzin – czyli w najszybszym możliwym terminie. 

Decyzją papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski. O decyzji papieża poinformował w czwartek w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce. 

W informacji przekazanej PAP podano, że papież Franciszek "przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej Sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego".

Sławoj Leszek Głódź to emerytowany generał dywizji Wojska Polskiego, biskup polowy Wojska Polskiego w latach 1991–2004, biskup diecezjalny warszawsko-praski w latach 2004–2008, wreszcie arcybiskup metropolita gdański w latach 2008–2020. To również były kapelan „Solidarności”, którego uhonorowano licznymi odznaczeniami.

Abp Głódź był też bohaterem licznych kontrowersji. Niedawno na jaw wyszły przypadki stosowania przez niego mobbingu wobec podlegających mu księży. W filmie „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich przedstawiono go jako jednego z hierarchów tuszujących przypadki pedofilii w Kościele katolickim.

TOK FM PREMIUM