Dzień Ziemi 2022 . Sprawdź, jak ograniczyć swój "ślad wodny" i przeczytaj apel naukowców
"Ślad wodny" to nie tylko oszczędzanie wody w kranie
Podczas promocji tegorocznego Dnia Ziemi Instytut Ochrony Środowiska zwraca uwagę na pojęcie "śladu wodnego". Mówi ono o tym, że woda, jaką zużywamy, to nie tylko ta, którą pijemy, czy wlewamy do wanny, ale również ta, którą pochłonął proces produkcji pokarmów i przedmiotów, jakie kupujemy. O tym, że oszczędzanie wody np. podczas mycia zębów jest bardzo ważne, wie każde dziecko w przedszkolu. Okazuje się jednak, że powinniśmy zwrócić także uwagę na wodę, którą zużywamy pośrednio. Instytut Ochrony Środowiska podpowiada, jak możemy ograniczyć nasz "ślad wodny":
Bezpośrednie zużycie wody ograniczysz:
- Zakręcając kran podczas mycia zębów i mydlenia rąk.
- Biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie (pamiętając, że podczas brania prysznica woda nie musi lecieć cały czas!).
- Wybierając wodooszczędne urządzenia AGD.
- Włączając urządzenia, dopiero gdy są zapełnione (ale nie przepełnione).
- Jeśli zmywasz tradycyjnie, zakręcając kran lub używając miski.
- Zbierając deszczówkę np. do podlewania roślin.
Pośrednie zużycie wody ograniczysz:
- Kupując tylko potrzebne rzeczy, szczególnie jedzenie.
- Ograniczając ilość wyrzucanego pożywienia poprzez wykorzystywanie w kuchni wszystkich dostępnych produktów, które nadają się jeszcze do spożycia.
- Kupując artykuły o możliwie niskim śladzie wodnym.
- Wybierając producentów, którzy dbają o zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji.
Naukowcy apelują: "Sorry, nie taki mamy klimat!. Przestańmy zaprzeczać nauce".
W Dniu Ziemi grupa ponad 100 polskich naukowców i naukowczyń opublikowała apel wzywający wszystkich obywateli do podjęcia działań dla ratowania Ziemi:
„POSŁUCHAJCIE NAS I DZIAŁAJMY RAZEM DLA KLIMATU. Nie wolno dłużej zwlekać. Wszyscy mamy wkład w zmianę klimatu, więc wszyscy podejmijmy wysiłek, by ją spowolnić. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedną".
Przestańmy zaprzeczać nauce – to samobójcza strategia. Nie pozwólmy, by argumenty paranaukowe czy nieaktualna wiedza były stawiana na równi z wynikami wieloletnich badań. Nie możemy dłużej być obojętni wobec aktów napędzania zmiany klimatu i wobec pozornych działań proklimatycznych. Przyszłość ludzkości to za duża sprawa, by poświęcić ją dla krótkowzrocznych i doraźnych politycznych czy biznesowych celów."
Na stronie apelklimatyczny.pl, gdzie znajduje się pełna treść apelu, można złożyć swój podpis i w ten sposób wesprzeć głos naukowców.
Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - eksperci debatują nad klimatem
W dniach 20-22 kwietnia odbywa się Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a także w dostępnej dla wszystkich w Polsce i Europie przestrzeni online organizowane są debaty z udziałem ekspertów z Polski i ze świata, którzy pochylają się nad takimi tematami, jak pomysły na osiągnięcie neutralności klimatycznej, ekogospodarka XXI wieku, czy partnerstwo dla klimatu. Poruszone zostaną także tematy związane z geologią: wykorzystanie energii geotermalnej, zasoby wodne oraz badania paleoklimatu w przeszłości geologicznej Ziemi.
Wydarzenie, realizowane w formule hybrydowej i transmitowane telewizyjnego studia, oglądać można bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach najważniejszych polskich portali internetowych, a także na platformach Linkedin i Twitter.
DOSTĘP PREMIUM
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Prawie 80 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski [SONDAŻ]
- Miało być wstawanie z kolan, jest "pełzanie po podłodze". Ujazdowski o "kompromisie" PiS-u z Brukselą w sprawie reformy SN
- Zamiast wspierać młodzież, inwestują w infrastrukturę. Lubnauer oburzona decyzją Czarnka o dofinansowaniu zakupu willi
- Koronawirus. Niedzielski: W Polsce potwierdzono siedem przypadków krakena
- Brexit był błędem? 3 lata po opuszczeniu UE wielu Brytyjczyków uważa, że pogłębił problemy