Dzień Ziemi 2022 . Sprawdź, jak ograniczyć swój "ślad wodny" i przeczytaj apel naukowców

W piątek 22 kwietnia przypada międzynarodowy Dzień Ziemi. To obchodzone od 50 lat święto poświęcone ekologii i przyszłości naszej planety. W tym roku zorganizowane jest pod hasłem "Zainwestuj w naszą planetę".

"Ślad wodny" to nie tylko oszczędzanie wody w kranie

 Podczas promocji tegorocznego Dnia Ziemi Instytut Ochrony Środowiska zwraca uwagę na pojęcie "śladu wodnego". Mówi ono o tym, że woda, jaką zużywamy, to nie tylko ta, którą pijemy, czy wlewamy do wanny, ale również ta, którą pochłonął proces produkcji pokarmów i przedmiotów, jakie kupujemy. O tym, że oszczędzanie wody np. podczas mycia zębów jest bardzo ważne, wie każde dziecko w przedszkolu. Okazuje się jednak, że powinniśmy zwrócić także uwagę na wodę, którą zużywamy pośrednio. Instytut Ochrony Środowiska podpowiada, jak możemy ograniczyć nasz "ślad wodny": 

 Bezpośrednie zużycie wody ograniczysz: 

  • Zakręcając kran podczas mycia zębów i mydlenia rąk. 
  • Biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie (pamiętając, że podczas brania prysznica woda nie musi lecieć cały czas!). 
  • Wybierając wodooszczędne urządzenia AGD. 
  • Włączając urządzenia, dopiero gdy są zapełnione (ale nie przepełnione). 
  • Jeśli zmywasz tradycyjnie, zakręcając kran lub używając miski. 
  • Zbierając deszczówkę np. do podlewania roślin. 

Pośrednie zużycie wody ograniczysz: 

  • Kupując tylko potrzebne rzeczy, szczególnie jedzenie. 
  • Ograniczając ilość wyrzucanego pożywienia poprzez wykorzystywanie w kuchni wszystkich dostępnych produktów, które nadają się jeszcze do spożycia. 
  • Kupując artykuły o możliwie niskim śladzie wodnym. 
  • Wybierając producentów, którzy dbają o zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji.

Naukowcy apelują: "Sorry, nie taki mamy klimat!. Przestańmy zaprzeczać nauce".

W Dniu Ziemi grupa ponad 100 polskich naukowców i naukowczyń opublikowała apel wzywający wszystkich obywateli do podjęcia działań dla ratowania Ziemi:

„POSŁUCHAJCIE NAS I DZIAŁAJMY RAZEM DLA KLIMATU. Nie wolno dłużej zwlekać. Wszyscy mamy wkład w zmianę klimatu, więc wszyscy podejmijmy wysiłek, by ją spowolnić. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedną".

Przestańmy zaprzeczać nauce – to samobójcza strategia. Nie pozwólmy, by argumenty paranaukowe czy nieaktualna wiedza były stawiana na równi z wynikami wieloletnich badań. Nie możemy dłużej być obojętni wobec aktów napędzania zmiany klimatu i wobec pozornych działań proklimatycznych. Przyszłość ludzkości to za duża sprawa, by poświęcić ją dla krótkowzrocznych i doraźnych politycznych czy biznesowych celów."

Na stronie apelklimatyczny.pl, gdzie znajduje się pełna treść apelu, można złożyć swój podpis i w ten sposób wesprzeć głos naukowców.

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - eksperci debatują nad klimatem

W dniach 20-22 kwietnia odbywa się Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a także w dostępnej dla wszystkich w Polsce i Europie przestrzeni online organizowane są debaty z udziałem ekspertów z Polski i ze świata, którzy pochylają się nad takimi  tematami, jak pomysły na osiągnięcie neutralności klimatycznej, ekogospodarka XXI wieku, czy partnerstwo dla klimatu. Poruszone zostaną także tematy związane z geologią: wykorzystanie energii geotermalnej, zasoby wodne oraz badania paleoklimatu w przeszłości geologicznej Ziemi.

Wydarzenie, realizowane w formule hybrydowej i transmitowane telewizyjnego studia, oglądać można bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach najważniejszych polskich portali internetowych, a także na platformach Linkedin i Twitter.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM