Wakacje kredytowe 2022 niebawem wchodzą w życie. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Czym są wakacje kredytowe i czy w realny sposób pomogą osobom, których miesięczna rata kredytu rośnie w oczach? Ulga w spłacaniu kredytów ma konkretny wymiar wyliczony przez rząd i wynosi około 19 tys. zł do zaoszczędzenia w ciągu dwóch lat. Są jednak ograniczenia, nie wszyscy z tej pomocy będą mogli skorzystać.

Wakacje kredytowe 2022, dla kogo będą przeznaczone?

W obliczu galopującej inflacji i ośmiokrotnie podnoszonych stóp kredytowych, kredytobiorcy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji. Rata kredytowa od ponad pół roku rośnie co miesiąc.

Według wyliczeń "Rzeczpospolitej", przeciętny klient banku z kredytem w wysokości 300 tys. zł, który jeszcze we wrześniu 2021 r płacił miesięczną ratę w wysokości 1400 zł, dziś musi na konto banku wpłacić 2500 zł. To kolosalna różnica i ogromne obciążenie dla rodzin.

Rząd podjął decyzję o pomocy dla kredytobiorców, która ma ulżyć w tym nieprzewidywalnym wzroście wydatków. Pomoc skierowana jest do osób spłacających kredyty hipoteczne.

Będzie się sprowadzać do 3 działań, z których każde ma przynieść ulgę i ograniczyć skokowe wzrosty rat:

  • Wakacje kredytowe,
  • Zwiększenie budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będącego pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są w trakcie spłaty rat kredytu mieszkaniowego,
  • Nowy wskaźnik oprocentowania kredytów, w miejsce coraz bardziej krytykowanego WIBOR.

Wakacje kredytowe. Warunki korzystania z ulgi. Nie wszystkie kredyty się załapią

Wakacje kredytowe, najszybciej i najmocniej odczuwalny element wsparcia kredytobiorców, pozwolą przez łącznie 8 miesięcy cieszyć się budżetem bez obciążeń. Będzie można z nich korzystać przez 4 miesiące w 2022 roku i tyle samo w kolejnym.

W tym czasie spłata rat kredytu zostanie zawieszona, nie będą też naliczane żadne dodatkowe odsetki.

Zasady korzystania z ulgi przedstawił na konferencji prasowej rzecznik rządu, Piotr Müller:

-"W tym roku będzie można zrezygnować z czterech rat kredytu, przenieść je w czasie w ramach wakacji kredytowych i w przyszłym roku również w ramach każdego kwartału po miesiącu, czyli również cztery raty kredytu."

Wakacje obejmą jednak tylko tę grupę kredytobiorców, która spłaca zaciągnięte zobowiązania w polskich złotych. W nowym projekcie rządowym pojawiło się jeszcze jedno ograniczenie: z ulgi można skorzystać wyłącznie w związku z jednym kredytem, który zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe. Wyłączeni z wakacji kredytowych zostali więc inwestorzy, którzy kredytują swoje inwestycje mieszkaniowe przeznaczone np. pod wynajem.

Wakacje kredytowe 2022. Od kiedy można z nich skorzystać i jaką będą ulgą dla kieszeni?

Rząd zapowiedział, że jeszcze w maju posłowie zajmą się przepisami wykonawczymi, a przewidywany czas wdrożenia zmiany, jest zaplanowany na 1 lipca.

Czy słuchając planów dotyczących ulg jest się z czego cieszyć, a zmiana przyniesie realną korzyść? Przyjrzał się temu ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Mundry, który w swoich mediach społecznościowych często komentuje sytuację ekonomiczną kraju i jego mieszkańców.

Zdaniem eksperta w kieszeni kredytobiorców w ciągu 1,5 roku może zostać nawet 20 tys. zł.

Te wyliczenia są zbieżne z tym, co o korzyściach z wakacji kredytowych mówił podczas konferencji prasowej przedstawiciel rządu, zaznaczając, że poziom korzyści zależy oczywiście od wysokości rat kredytowych:

- "Ta pomoc może wynieść nawet do 19 tys. zł w ciągu tych dwóch lat".

TOK FM PREMIUM