Morawiecki: wakacje kredytowe dla wszystkich. A jednak nie, rząd zmienia zasady

Sytuacja na rynku kredytowym spowodowała, że wielu kredytobiorców zaczęło mieć poważny problem ze spięciem domowego budżetu.To właśnie na ten problem receptą miały być wakacje kredytowe, dla osób posiadających kredyt hipoteczny. W pierwszym projekcie ustawy, z wakacji miał skorzystać każdy, kto posiada takie zobowiązanie. Teraz okazuje się, że jednak nie każdy będzie miał taką możliwość.

Wakacje kredytowe 2022. Warunki zostają zmienione

Wakacje kredytowe miały być ulgą dla wszystkich. Tak mówił premier Mateusz Morawiecki, gdy ogłaszał decyzje, które są odpowiedzią rządu na rosnącą inflację oraz galopujące stopy procentowe.

Jedyne ograniczenia, jakie wprowadzono w pierwszej wersji projektu dotyczyły tego, że z wakacji można skorzystać na jedną umowę kredytową w jednym banku. Oznaczało to, że osoba, która wzięła kilka kredytów hipotecznych w różnych bankach, mogłaby skorzystać z wakacji w każdym banku, w którym posiada umowę.

Jednak we wtorek, 17 maja rząd opublikował na swoich stronach zmianę w projekcie ustawy. Dodano zapis, który mówi o tym, że z wakacji kredytowych można skorzystać tylko raz i obejmą one wyłącznie nieruchomość kupioną na zaspokojenie własnych potrzeb kredytowych.

W tym brzmieniu ustawa eliminuje wakacje kredytowe dla inwestorów, którzy kupili kilka nieruchomości, np. na wynajem. Wprowadza jednak inny problem. Chodzi o interpretację określenia "własne cele mieszkaniowe."

Podsumowując: wakacje kredytowe - dla kogo w ostatecznym brzmieniu ustawy staną się więc ulgą?

Własne cele mieszkaniowe - co to znaczy?

Zastrzeżenia do interpretacji określenia "własne cele mieszkaniowe" zgłosił w rozmowie z Wyborczą Wojciech Sikorski, radca prawny, partner w kancelarii SMM LEGAL:

-"Co prawda pewne wątpliwości mogą pojawić się na etapie szczegółowej interpretacji tego przepisu, w tym na przykład jeśli kilka nieruchomości miałoby zaspokajać potrzeby mieszkaniowe danego konsumenta albo jeśli potrzeby konsumenta odnoszące się do nieruchomości były inne w czasie jej nabycia, a inne w chwili składania wniosku."

Dodał jednak, że ta nieścisłość będzie pewnie doprecyzowana na dalszym etapie legislacji ustawy.

Należy jednak rozumieć, że intencją zmian w ustawie było odebranie możliwości korzystania z ulgi osobom, które kredytują zakup mieszkania na cele zarobkowe, a umożliwienie tym, którzy w kredytowanych mieszkaniach organizują swoje życie codzienne.

Wakacje kredytowe. Od kiedy można skorzystać z ulgi?

Sejm zajmie się nowymi przepisami jeszcze w maju. Rząd chce, żeby większość planowanych zmian weszła w życie od 1 lipca 2022.

O tym czy skorzystać z ulgi, będzie decydował sam kredytobiorca.

Wniosek o wakacje kredytowe będzie można złożyć w bankowości elektronicznej, mailowo lub w formie tradycyjnej, przekazując go na papierze, w oddziale swojego banku.

Do wniosku o uruchomienie wakacji kredytowych trzeba będzie dołączyć oświadczenie, że kredyt został przeznaczony na cele mieszkaniowe.

DOSTĘP PREMIUM