Godziny "czarnkowe" w szkołach. Nowość od 1 września, za którą nikt nie zapłaci

Godziny karciane, czyli dodatkowe, nieodpłatne godziny pracy nauczyciela zlikwidowała Anna Zalewska z PIS. Mówiła o nich, że są nielegalne i apelowała do nauczycieli, żeby się na nie nie godzili. Dziś minister Przemysław Czarnek znowu wprowadza je do szkół. Ogłosił, co nauczyciel ma robić podczas godziny, za którą nikt mu nie płaci.

Czym są godziny karciane? Nauczyciel pracuje wtedy za darmo

Godzina karciana to dodatkowy czas pracy nauczyciela w szkole. Przed reformą Anny Zalewskiej, która rozpoczęła się w 2016 roku, każdy nauczyciel pracował w tygodniu dłużej, niż wynosiło pensum, czyli tygodniowa liczba godzin pracy.

Nauczyciele podstawówek i istniejących wtedy gimnazjów pracowali 2 godziny dłużej, a nauczyciele liceów 1 godzinę.

W czasie godzin karcianych, które nie były objęte wynagrodzeniem za pracę, nauczyciel prowadził zajęcia z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, z dziećmi szczególnie uzdolnionymi lub prowadził kółka zainteresowań.

Anna Zalewska wycofała godziny karciane. Są nielegalne, jeśli wystąpią, należy to zgłosić do PIP

Usunięcie godzin karcianych z Karty Nauczyciela było jedną z pierwszych decyzji nowej minister Anny Zalewskiej, o czym pisaliśmy już w TOK FM . Stwierdziła ona, że nauczyciele nie powinni być zmuszani do pracy w godzinach, za które nikt im nie płaci i wycofała je z Karty Nauczyciela. Przestały obowiązywać od roku szkolnego 2016/17.

"Nie ma godzin karcianych. Mam nadzieję, że od września tego roku nikt nie podpisze żadnego oświadczenia, ono jest nielegalne. Macie 18 godzin pensum, za wszystkie pozostałe kwestie powinniście mieć zapłacone." - mówiła Anna Zalewska podczas konferencji prasowej.

"Jeśli gdziekolwiek pojawiają się takie sytuacje należy poinformować kuratorium, albo Państwową Inspekcję Pracy. To jest niezgodne z prawem". - mówiła wówczas przedstawicielka PIS.

Godziny karciane wracają od września. Minister Czarnek: to czas dostępności nauczyciela w szkole

Od 2022 roku godziny karciane zyskały nową nazwę. Nauczyciele okrzyknęli je "godzinami czarnkowymi" Minister Przemysław Czarnek postanowił przywrócić nieodpłatną godzinę pracy nauczyciela od roku szkolnego 2022/23. Już od września w każdym tygodniu, nauczyciele będą pracowali więc jedną godzinę więcej.

Minister Edukacji i Nauki chce, żeby przeznaczyli ten czas na spotkania z rodzicami.

W tym czasie mają być dostępni w szkole zarówno, dla rodziców, jak i uczniów. Jednak na forach nauczycielskich pojawia się wiele pytań na temat organizacji pracy podczas tej godziny. Dotyczą tego jak godzina na konsultacje z rodzicami powinna być zaplanowana.

  • Czy powinna odbywać się przed czy po pracy nauczyciela, gdy rodzice są jeszcze w pracy i musieliby się zwalniać na spotkanie?
  • Czy powinna wypadać wieczorem, w czasie wygodniejszym dla rodziców i czy nauczyciel, który wrócił już do domu, ponownie miałby się przemieścić do szkoły na spotkanie?
  • Gdzie powinny się odbywać konsultacje dla rodziców, jeśli nauczyciel pracuje w kilku szkołach na połówki etatu i czy taki nauczyciel w każdej ze szkół miałby planować dodatkowy czas pracy?
  • Czy powinni konsultować uczniów i rodziców tylko w tej godzinie? Czy może poza nią również?
  • Co z odpisywaniem na maile? Czy jeśli nauczyciel odpisze poza tą godziną, to złamie prawo?

 Pytań o zaplanowanie i zagospodarowanie tej godziny jest oczywiście dużo więcej. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM