Masowe zwolnienia pracowników w całej Polsce. Ma być jeszcze gorzej
Zwolnienia grupowe 2022. Coraz więcej firm tnie koszty
Masowe zwolnienia pracowników zapowiada coraz więcej działających w Polsce zakładów pracy. Wśród nich wymienić można takie firmy jak producent autobusów MAN, polski oddział Velux, fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, sieć kin Helios czy polski oddział Shopee.
Firma MAN zajmująca się produkcją autobusów poinformowała, że jest zmuszona zwolnić 860 osób (czyli 30 proc. pracowników) w swoim zakładzie w Starachowicach. Powodem jest spadek sprzedaży.
Jeszcze w 2019 roku konsorcjum sprzedało 7400 pojazdów, w 2021 r. już 4600, a 2022 po dziewięciu miesiącach udało się sprzedać ich zaledwie 2800.
- Ze względu na pogorszenie się ogólnej sytuacji gospodarczej, spowodowane wojną w Ukrainie i związany z tym wzrost kosztów materiałów i energii, w perspektywie krótko- i średnioterminowej nie można spodziewać się znaczącej poprawy sytuacji rynkowej i sprzedażowej, a tym samym rozwoju działalności autobusowej. Z tych względów konieczne jest pilne dostosowanie struktury tego obszaru biznesowego – można przeczytać w oficjalnym komunikacie firmy MAN.
Kolejną firmą, która ogłosiła w tym roku masowe zwolnienia pracowników w swoich polskich fabrykach w Gnieźnie oraz w Namysłowie, jest polski oddział producenta okien dachowych Velux – firmy, która ze względu na cięcia kosztów wprowadziła już wcześniej czterodniowy tydzień pracy. Nie wiadomo, ile osób straci tu pracę, wciąż trwają rozmowy ze związkami zawodowymi w tej sprawie. Jak argumentują przedstawiciele firmy, grupa VELUX odnotowuje "spowolnienie sprzedaży na kluczowych rynkach europejskich", co spowodowało "konieczność ograniczenia produkcji".
O masowych zwolnieniach w 2022 roku poinformowali niedawno także przedstawiciele polskiego oddziału Shopee, należącej do singapurskiego koncernu Sea Limited platformy e-commerce o zasięgu globalnym. Firma nie chce podać, dokładnie, ilu polskich pracowników zwolnienia dotyczą, w skali globalnej ma to być mniej niż 10 proc. - podaje serwis Wirtualne Media.
Z kolei Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, która produkuje wyroby dla branży motoryzacyjnej, zwolni ponad 100 osób. Wszystko przez stagnację oraz wyższe ceny prądu.
Grupowe zwolnienia w 2022 r. zapowiedziała też sieć kin Helios, której właścicielem jest grupa kapitałowa Agora. Spółka ma już za sobą proces konsultacji z przedstawicielami pracowników. Zwolnienia obejmą maksymalnie 53 pracowników. Dodatkowo podjęto decyzję o nieprzedłużaniu wybranych umów i nie obsadzaniu wakatów, co zmniejszy liczbę zatrudnionych o kolejne 16 etatów.
Zwolnienia pracowników zapowiedziane przez Agora S.A. zostaną przeprowadzone w dniach od 17 listopada do 16 grudnia 2022 r. i obejmą w sumie do 84 pracowników – to 5,9 proc. wszystkich zatrudnionych.
W Polsce coraz gorsze warunki dla prowadzenia biznesu. Najgorsze są ceny prądu i gazu
Według badania CBM Indicator przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan prawie 70 proc. działających w Polsce firm uważa, że w ostatnim półroczu pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. W tym czasie w Polsce zawieszono działalność ponad 161 tysięcy firm, zamknięto ich blisko 105 tys. To o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. A nadchodzący 2023 rok nie zapowiada żadnej poprawy – czytamy we "Wprost".
Jak powiedział Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", nadciągający kryzys "niby nie dotyka wszystkich jednakowo, bo jeżeli chodzi o ceny prądu czy gazu, to jedni zużywają go więcej, inni mniej" - będzie on jednak dużo szerszy.
- Pewnie będzie recesja. Na pewno będzie bolało – tłumaczył ekspert. Według niego zamrożenie cen prądu dla małych i średnich firm daje nadzieję, że część z nich przetrwa. Bez tego byłby "armagedon".
Problemem pozostają nadal ceny gazu, których rządowe zamrożenie jak dotąd nie objęło. Z powodu drastycznych podwyżek na rynku tego surowca, masowe zwolnienia pracowników ogłosiła wspomniana wyżej firma Cerrad.
Kryzys nie tylko w Polsce. Zwolnienia grupowe 2022 zapowiada m.in. ten technologiczny gigant
Nie tylko globalna sieć e-commerce Shopee, która ma swój oddział w Polsce, zapowiada zwolnienia pracowników na całym świecie. Również Amazon ogłosił, iż niedługo będzie zmuszony do pożegnania ok. 10 tys. pracowników. Ma to być największa fala zwolnień od powstania koncernu w 1994 r. – poinformował w poniedziałek cytowany przez PAP "New York Times". Powołując się na "wtajemniczone źródła", amerykański dziennik podaje, iż zwolnienia w spółce mają zacząć się już w przyszłym tygodni.
Amazon to już kolejna globalna spółka technologiczna, która przeprowadzi zwolnienia grupowe w 2022 roku. W listopadzie 2022 r. 11 tys. pracowników zwolnił koncern Meta. Masowe zwolnienia pracowników ogłosiły też m.in. Twitter, Lyft, Stripe i Snapchat.
DOSTĘP PREMIUM
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
- Kto bardziej odczuwa ból: kobiety czy mężczyźni? Badania i obserwacje kliniczne rozwiewają wątpliwości
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu KRRiT [aktualizacja]
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- Trudny weekend w Tatrach. Szlaki zamknięte, na drogę do Morskiego Oka zeszła "potężna lawina"
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- Rosyjscy hakerzy zaatakowali portugalską służbę zdrowia? To odwet za pomoc Ukrainie
- Rosjanie nie chcą walczyć w Ukrainie. 600 rezerwistów wróciło do kraju