Ceny węgla w Polsce spadają. Czy jest się jednak z czego cieszyć? Oto skala obniżek

W wielu miejscach w kraju ekogroszek czy węgiel orzech w ostatnich tygodniach znacznie potaniały. Spadek cen węgla jest znaczący, bo wynosi nawet kilkaset złotych mniej za tonę.

Zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym ceny węgla rosły albo przez długi czas utrzymywały swoją wartość. W tym roku jest inaczej. Ceny węgla spadają. Trzeba jednak przyznać, że mają z czego spadać, bo kwoty były zawrotne.

Ceny węgla 2022 w Polsce. Teraz spadają, ale jaka to skala?

- Sprzedaję ekogroszek, ale jako przedsiębiorca nie mogę zaopatrzyć się w polski towar, więc sprowadzam czeski – cytuje właściciela składu węgla w Bydgoszczy, portal pomorska.pl. - Ma on trochę gorsze parametry, ale jest o wiele tańszy. Ekogroszek kosztuje teraz u mnie 2400 zł za tonę. To 200 zł mniej niż na początku października miałem.

Jak donosi portal na wielu składach w woj. kujawsko-pomorskim ceny już teraz spadają.

- To dlatego, że klienci prywatni zaopatrują się w tańszy opał. Gmina może sprzedawać węgiel nie drożej niż za 2000 zł za tonę. Na opał w preferencyjnej cenie mogą liczyć osoby uprawnione do dodatku węglowego – czytamy. 

Pod koniec października 2022 Sejm uchwalił tzw. ustawę węglową, "w ramach której takie rozwiązanie funkcjonuje". Jednak nie każdy do preferencyjnych cen jest uprawniony. 

- Ci, którzy muszą kupić towar na wolnym rynku, zauważają pewien plus. Węgiel wciąż jest droższy w porównaniu z tym samym towarem, oferowanym pod koniec jesieni 2021 roku, ale tańszy niż kilka tygodni temu - czytamy.

To dlatego, że komercyjnym punktom ubyło klientów. 

- Ceny ekogroszku w naszym regionie jeszcze w pierwszej połowie października dochodziły prawie do 4000 zł. Przykładowo: w składach w podbydgoskich gminach i marketach budowlanych w Bydgoszczy popularny ekogroszek można było dostać za 3900 zł/tona. Od momentu, jak gminy wzięły sprawy w swoje ręce i zaczęły dystrybuować tańszy węgiel i tym samym odebrały wielu albo nawet większość klientów tradycyjnym składom, te drugie zaczęły stosować obniżki cen – informuje pomorska.pl.

W związku z powyższym prywatne składy musiały zmienić taktykę i obniżyć ceny.

Jak informuje portal pomorska.pl, są firmy, gdzie jeszcze kilka tygodni temu sprzedawano węgiel orzech za 3500 za tonę. Teraz sprzedają ten sam rodzaj opału za 3300 zł. Podobnie jest z ekogroszkiem. Ten w regionie kujawsko-pomorskim  w wielu miejscach w połowie października kosztował ok. 3900 zł za tonę, teraz w tych samych składach kosztuje 3600 zł. 

Analogicznie sytuacja wygląda z węglem orzechem. 

-  Składy w okolicach Torunia oferowały węgiel orzech przykładowo za 3700 zł, teraz za 3200 – czytamy. 

Jak zauważa informator portalu, wielu właścicieli składów myliło się myśląc, że ceny węgla pod koniec roku będą nadal rosły. 

 - Kupili towar jeszcze na początku jesieni. Wtedy klienci od nich nie brali, ponieważ stawki dochodziły do prawie 4000 zł za tonę. Dzisiaj kupujących w tych składach nadal nie ma, bo jadą po węgiel, dystrybuowany przez gminy. Składy muszą zrobić coś, żeby przyciągnąć klientów. Uda im się jedynie, gdy obniżą ceny. Całkiem możliwe, że jeszcze przed końcem tego roku zauważymy następne obniżki – czytamy na portalu. 

Cena węgla za tonę. Ile kosztuje węgiel w Polsce?

Potrzebującym węgiel przypominamy, że od połowy września działa specjalny portal przeznaczony dla konsumentów i sprzedawców węgla na którym można sprawdzać aktualne i najbardziej preferencyjne ceny węgla w kraju.

Ciepło.gov.pl. Jak działa porównywarka cen węgla?

- Portal służy prezentowaniu odbiorcom i klientom indywidualnym cen węgla oferowanego przez przedsiębiorców wpisanych na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych. Serwis zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, jego sortymencie, cenie oraz pochodzeniu - czytamy na gov.pl. 

Na portalu można znaleźć dostawcę węgla w najbliższej lokalizacji oraz informacje o kosztach zakupu opału. Porównywarka pozwala klientom na weryfikację sprzedawcy i zaoszczędzenie czasu. 

- Porównywarka cen węgla jest też narzędziem promocyjnym dla sprzedawców. Daje możliwość dotarcia do dużej liczby klientów. Wpłynie na rozpoznawalność przedsiębiorcy w regionie oraz wzbudzi zaufanie do sprzedawcy, który w jasny sposób komunikuje swoje konkurencyjne ceny - wskazała Cyfryzacja KPRM.

We wtorek 6 grudnia  o godz.15.00 najtańszy opał według wyszukiwarki kosztuje 345 zł za tonę i jest dostępny w Sieniawie w woj. lubuskim. Informacje dostępne na stronie pochodzą na ten moment z  4484  składów.

Źródło: Pomorska.pl / cieplo.gov.pl 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM