Ferie zimowe 2023 - terminy ferii i dni wolnych w roku szkolnym 2022/2023

Najbliższy piątek to ostatni dzień zajęć szkolnych przed feriami w województwach: pomorskim, łódzkim i śląskim, a także na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Kiedy zimowa przerwa od lekcji zaplanowana jest dla pozostałych regionów? Przedstawiamy kalendarz ferii.

Terminy ferii szkolnych. W pierwszej grupie województw ferie zimowe zaczną się 13 stycznia

Terminy ferii zimowych, podobnie jak w poprzednich latach, zostały podzielone na regiony. W roku szkolnym 2022/23 będą odbywać się w czterech, następujących terminach:

  • 16 do 29 stycznia 2023 w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim,
  • 23 stycznia - 5 lutego 2023 w województwach: podlaskim i warmińsko — mazurskim,
  • 30 stycznia - 12 lutego 2023 w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim,
  • 13-26 lutego 2023 w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.

Dlaczego ferie są dzielone na terminy? Ministerstwo Edukacji wyjaśnia: były perturbacje

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach w Polsce są co roku ogłaszane przez Ministra Edukacji Narodowej.

Po raz pierwszy ferie w różnych terminach odbyły się w roku szkolnym 2003/2004.

"Organizacja ferii w jednym terminie dla uczniów ze wszystkich województw powodowała wiele perturbacji komunikacyjnych i spore kłopoty w zakresie możliwości skorzystania z ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w chętnie odwiedzanych w okresie zimy województwach" - informowało wówczas MEiN.

Resort edukacji od tamtej pory stosuje zasadę, że terminy ferii zimowych w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Jeśli w jednym roku w określonej grupie województw przerwa zimowa miała miejsce w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii dla tej grupy województw planowany jest na pierwszą połowę lutego. Podziału województw na grupy ministerstwo dokonuje, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Dzięki temu w każdym z terminów wypoczywa podobna liczba uczniów.

Kolejne dni wolne w szkołach, w roku szkolnym 2022/23

Ferie zimowe to najdłuższa, ale nie jedyna przerwa w lekcjach. Przed uczniami będzie jeszcze kilka okazji do odpoczynku w tym roku szkolnym.

Wiosenna przerwa świąteczna, która przypada w kalendarzu katolickim w czasie świąt Wielkanocnych, rozpocznie się 6 i potrwa do 11 kwietnia. Razem z weekendem i wolnym poniedziałkiem uczniowie zostaną w domach przez 6 dni.

Długi weekend majowy wypadnie w tym roku bardzo korzystnie, ponieważ 1 maja 2023 będzie w poniedziałek, a 3 maja — we środę. 2 maja również nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne więc uczniowie będą mieli dodatkowe trzy dni wolne od szkoły.

Boże Ciało — przypada zawsze w czwartek, ale jego data jest ruchoma — w tym roku będzie obchodzone 8 czerwca.

Źródła: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Gov.pl

TOK FM PREMIUM