Białoruś. Swiatłana Cichanouska zaocznie skazana na 15 lat więzienia

Sąd w Mińsku skazał zaocznie liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską na karę 15 lat więzienia - informuje Radio Swaboda. Na 18 lat skazano przebywającego w Polsce Pawła Łatuszkę.
Zobacz wideo

Prokuratura domagała się dla liderki białoruskiej opozycji 19 lat więzienia. Jak poinformowało Radio Swoboda, sąd w Mińsku skazał zaocznie Swiatłanę Cichanouską na karę 15 lat więzienia. Białoruski reżim zarzucił jej m.in. zdradę stanu.

Swiatłana Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi, stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przetoczyła się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach została zmuszona przez władze do emigracji.

Sąd w Mińsku skazał Pawła Łatuszkę

Radio Swaboda poinformowało też, że na 18 lat więzienia, skazany zaocznie został były dyplomata i były minister kultury Białorusi - Paweł Łatuszka, który przebywa w Polsce.

- Potępiamy jak każdy niezgodny z międzynarodowymi zasadami wyrok białoruskich sądów - tak wyroki mińskiego sądu skomentował rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM