Putin stawia nuklearne "siły odstraszania" w stan najwyższej gotowości. "Rosja ma niebezpieczną doktrynę użycia tej broni"

Władimir Putin stawia w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania, czyli siły nuklearne. Rosyjski prezydent stwierdził, że jest to reakcja na "agresywne komunikaty" głównych państw NATO. O tym, że Rosja ma niebezpieczną doktrynę użycia broni nuklearnej, mówił w TOK FM gen. Stanisław Koziej.
Zobacz wideo

- Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym - mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą - ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju - powiedział Władimir Putin w państwowej telewizji.

- Putin nie zwariował, działa cynicznie i na zimno - mówił jeszcze w sobotę na antenie TOK FM gen. Stanisław Koziej, pytany o to, czy pomrukiwania rosyjskiego prezydenta na temat użycia broni nuklearnej to dowód na to, że stracił on kontakt z rzeczywistością. - Tego typu komunikaty są logicznym instrumentem odstraszania nuklearnego, czyli wywoływania niepewności co do tego, czy broń nuklearna może, czy nie może być użyta - tłumaczył były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak dodał, klasyka odstraszania nuklearnego obejmuje politykę deklaratywną - mówienie, co zrobię, jeśli będę musiał. - I w ten sposób wpływania na drugą stronę, nie tylko na decydentów politycznych, ale na opinię publiczną, by ta mitygowała władze przed wspieraniem Ukrainy. To jest psychologia strategiczna wzajemnego zastraszania się - dodał gen. Koziej.

Podkreślił przy tym, że Rosja ma niebezpieczną doktrynę użycia broni nuklearnej, która dość zwodniczo określana jest jako tzw. doktryna deeskalacji nuklearnej. - Rosja zakłada, że gdyby prowadziła wojnę konwencjonalną i zobaczyła, że zaczyna tę wojnę przegrywać i państwo może upaść, gotowa jest pierwsza użyć broni nuklearnej. Najpierw ostrzegawczo, niejako w powietrze, niekoniecznie, by zadać straty. Ale by dać sygnał krajom Zachodu: stop, kończymy wojnę, zaczynamy negocjować, bo jesteśmy na progu wojny nuklearnej - tłumaczył gen. Koziej. 

Wczoraj późnym wieczorem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska usunie część rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także zablokuje aktywa rosyjskiego banku centralnego. Dziś kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że decyzja dotycząca SWIFT będzie dotyczyła wszystkich rosyjskich banków. 

TOK FM PREMIUM