Putin stawia nuklearne "siły odstraszania" w stan najwyższej gotowości. "Rosja ma niebezpieczną doktrynę użycia tej broni"
- Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym - mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą - ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju - powiedział Władimir Putin w państwowej telewizji.
- Putin nie zwariował, działa cynicznie i na zimno - mówił jeszcze w sobotę na antenie TOK FM gen. Stanisław Koziej, pytany o to, czy pomrukiwania rosyjskiego prezydenta na temat użycia broni nuklearnej to dowód na to, że stracił on kontakt z rzeczywistością. - Tego typu komunikaty są logicznym instrumentem odstraszania nuklearnego, czyli wywoływania niepewności co do tego, czy broń nuklearna może, czy nie może być użyta - tłumaczył były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Jak dodał, klasyka odstraszania nuklearnego obejmuje politykę deklaratywną - mówienie, co zrobię, jeśli będę musiał. - I w ten sposób wpływania na drugą stronę, nie tylko na decydentów politycznych, ale na opinię publiczną, by ta mitygowała władze przed wspieraniem Ukrainy. To jest psychologia strategiczna wzajemnego zastraszania się - dodał gen. Koziej.
Podkreślił przy tym, że Rosja ma niebezpieczną doktrynę użycia broni nuklearnej, która dość zwodniczo określana jest jako tzw. doktryna deeskalacji nuklearnej. - Rosja zakłada, że gdyby prowadziła wojnę konwencjonalną i zobaczyła, że zaczyna tę wojnę przegrywać i państwo może upaść, gotowa jest pierwsza użyć broni nuklearnej. Najpierw ostrzegawczo, niejako w powietrze, niekoniecznie, by zadać straty. Ale by dać sygnał krajom Zachodu: stop, kończymy wojnę, zaczynamy negocjować, bo jesteśmy na progu wojny nuklearnej - tłumaczył gen. Koziej.
Wczoraj późnym wieczorem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska usunie część rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także zablokuje aktywa rosyjskiego banku centralnego. Dziś kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że decyzja dotycząca SWIFT będzie dotyczyła wszystkich rosyjskich banków.
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
- "Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
- PiS na banowanym Tik Toku, kłopoty banku start-upów i coraz doskonalsza sztuczna inteligencja
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"
- Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania
- Olaf Scholz przyznał, że regularnie rozmawia z Władimirem Putinem. Podał szczegóły