Ukrainska Prawda: Atak Białorusi na Ukrainę może nastąpić już w piątek przed godz. 21

Według ukraińskich wojskowych i urzędników Białoruś przygotowuje się do inwazji na Ukrainę. Może do niej dojść już w piątek przed godz. 21 czasu kijowskiego (godz. 20 czasu polskiego) - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się m.in na anonimowe źródła.
Zobacz wideo

Informację taką zamieściło również Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy na swoim profilu w serwisie Facebook. "Według wstępnych danych wojska białoruskie mogą dokonać inwazji już 11 marca o godzinie 21" - czytamy we wpisie.

Wcześniej dowództwo sił powietrznych Ukrainy poinformowało, że rosyjskie samoloty ostrzelały białoruską miejscowość na granicy z Ukrainą. Oceniono, że jest to prowokacja mająca na celu wciągnięcie sił zbrojnych Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie.

Łukaszenka wezwany na dywanik przez Putina

W piątek Aleksander Łukaszenka pojechał do Moskwy, by spotkać się z Władimirem Putinem. Jak mówił w TOK FM były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło, dyktator Białorusi został przez Putina wezwany na dywanik. - Łukaszenka nie spełnił pokładanych w nim przez Putina nadziei, a więc nie zaatakował Ukrainy. Okazuje się, że te wojska białoruskie, które miały wejść do Ukrainy, nie zrobiły tego. Prawdopodobnie nawet nie dlatego, że Łukaszenka nie chciał, tylko dlatego, że te wojska nie chciały. A jego pozycja jest słaba - mówił były dyplomata w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Jego zdaniem Putin chciał Łukaszenkę "postawić do pionu i powiedzieć: "Albo coś z tym zrobisz, albo będę cię musiał zmienić na kogoś bardziej posłusznego".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM