Przeciwlotniczy Starstreak użyty nad Ługańskiem. "Jest absolutnie zabójczy i można nim zestrzelić wszystko"

Rosyjskie śmigłowiec Mi-28N został zestrzelony dzięki brytyjskiemu systemowi przeciwlotniczemu Starstreak. Jest to pierwszy znany przypadek zastosowania tej broni defensywnej podczas wojny na Ukrainie.

Jak podaje PAP, w piątek (01.04.2022) opublikowane zostało nagranie wideo pokazujące moment, w którym wskutek trafienia rosyjskiego śmigłowca, odpada ogon maszyny. Zdarzenie miało miejsce nad Ługańskiem. Źródło w brytyjskim ministerstwie obrony, na które powołuje się "The Times", przekazało, że nagranie pokazuje użycie systemu Starstreak i że ten system jest rozmieszczony na Ukrainie od prawie tygodnia. Również wysokie rangą źródła w przemyśle obronnym, które badały wideo, uważają, że użyto tej broni. Jak podaje "The Times", jest to pierwszy znany przypadek jej zastosowania podczas wojny na Ukrainie.

Starstreak to najbardziej zaawansowana technicznie broń defensywna zaoferowana Ukrainie przez Wielką Brytanię.

- To naprawdę krok naprzód w możliwościach Ukraińców, ponieważ jego (systemu Starstreak) zasięg jest znacznie większy. Jest absolutnie zabójczy i można nim zestrzelić wszystko, od MiG-a po śmigłowce bojowe – i jest niewiarygodnie celny – podaje cytowane przez "The Times" źródło z branży obronnej.

Broń defensywna czyli jaka? Może być aktywna i pasywna

Czym jest broń defensywna? To wszelkie środki obrony przed atakiem przeciwnika. Broń defensywną dzielimy na uzbrojenie aktywne, czyli środki przeznaczone do niszczenia atakujących sił przeciwnika, oraz na uzbrojenie pasywne, czyli opancerzenie chroniące tych, którzy bronią się przed atakiem (takie jak kamizelki kuloodporne czy hełmy).

Brytyjski system Starstreak zaliczany jest do broni defensywnej pierwszego rodzaju – służy on do niszczenia/zatrzymania ataku.

Starstreak: obsługa nie jest łatwa i wymaga 1000 udanych trafień na symulatorze, ale efekty już widać

Starstreak to produkowane przez brytyjską firmę Thales Air Defence przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe. Są one najbardziej zaawansowaną technicznie bronią, jaką Wielka Brytania zaoferowała Ukrainie – choć nie podano, ile dokładnie sztuk tej broni przekazano. 

Starstreak jest przeznaczony do niszczenia myśliwców i śmigłowców, które mogą być rażone z odległości do 7 kilometrów. Wystrzeliwane z niego pociski osiągają prędkość ponad 3 Machów – to najszybsze na świecie pociski krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze.

Jak działa Starstreak? W przeciwieństwie do innych pocisków przeciwlotniczych, nie jest to system typu "fire and forget" (z ang. "wystrzel i zapomnij"). Pocisk rozdziela się w powietrzu na trzy części i musi być naprowadzany laserowo na cel przez operatora. Broń praktycznie uniemożliwia samolotom przeciwnika zastosowanie środków zaradczych, takich jak flary (używa się ich do odwrócenia uwagi innego rodzaju pocisków), ponieważ Starstreak nie reaguje na podczerwień.

Obsługa broni Starstreak jest trudna, żołnierz musi uzyskać najpierw 1000 udanych trafień na symulatorze, zanim zostanie dopuszczony do wystrzelenia prawdziwego pocisku. Do przeszkolenia na Ukrainie Brytyjczycy wysłali zespół najlepszych brytyjskich operatorów systemu Starstreak razem z symulatorem. Ukraińscy żołnierze mieli być gotowi do użycia Starstreak w ciągu dwóch do trzech tygodni, ale udane użycie pokazuje, że nauczyli się go obsługiwać w ciągu jednego/dwóch.

TOK FM PREMIUM