Dzieci z Mariupola ukrywają się w podziemiach Azowstalu. Opowiadają, że chcą zobaczyć słońce, wrócić do domu [WIDEO]

Ukraiński pułk Azow opublikował w sobotę nagranie wideo pokazujące - jak podał - podziemia zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu i ukrywające się tam dzieci. Przebywają one od dwóch miesięcy w podziemiach tego kompleksu.

Pułk Azow opublikował film pokazujący, sytuację najmłodszych, którzy w podziemiach przebywają już od dwóch miesięcy. Z rozmów wynika, że nagranie zrobiono 21 kwietnia. 

W schronie są i niemowlęta i dzieci starsze. Na opublikowanym w sobotę nagraniu widać, jak żołnierze rozdają im słodycze. Dzieci opowiadają, jak spędzają czas, co robią, jak się bawią.  Jeden z chłopców opowiada, że wszyscy chcieliby wrócić do domu, zobaczyć rodziców. I inne z dzieci mówi, że chciałyby zobaczyć słońce.

Cywile proszą o otwarcie korytarza humanitarnego, którym mogliby przedostać się na tereny niezajęte przez wojska rosyjskie.

 

Zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu są ostrzeliwane przez rosyjskie wojska przez 7-10 godzin na dobę. Prawdopodobnie kilkuset cywilów wciąż ukrywa się w rozległych podziemnych schronach na terenie kombinatu - ostatniego punktu ukraińskiej obrony w Mariupolu, gdzie walczą pułk Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

"Spróbujemy ewakuować z Mariupola starców, kobiety i dzieci"

W sobotę z Mariupola wyruszy kolumna autobusów, które mają ewakuować z oblężonego miasta starców, kobiety i dzieci; inni mieszkańcy mogą wyjechać prywatnymi samochodami – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez stację CNN.

Doradca mera dodał, że do kolumny mogą dołączyć prywatne samochody, ale autobusy zabierać będą tylko starców, kobiety i dzieci.

Rosyjskie wojska od ponad półtora miesiąca oblegają i bombardują Mariupol, który leży nad Morzem Azowskim, w południowo-wschodniej części Ukrainy. Według miejscowych urzędników w mieście w dramatycznych warunkach humanitarnych wciąż pozostaje ok. 100 tys. cywilów.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM