Afganistan. Talibowie nakazali kobietom całkowicie zakrywać ciała, od stóp do głów

Władze w Kabulu wydały dekret nakazujący kobietom zakrywanie ciała od stóp do głów - poinformowała w sobotę agencja Associated Press.

Dekret stanowi, iż afgańskie kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów w miejscach publicznych. Muszą się do tego dostosować wszystkie kobiety za wyjątkiem małych dziewczynek oraz kobiet w podeszłym wieku.

- Chcemy, by nasze kobiety żyły godnie i bezpiecznie – powiedział Khalid Hanafi, pełniący obowiązki ministra cnót i występków. W dekrecie mowa jest również o tym, że kobiety powinny pozostać w domach i nie pracować poza nimi. - Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego – dodał Hanafi.

Dekret zezwalający kobietom na ukazywanie w miejscach publicznych jedynie oczu przywodzi na myśl restrykcje, które obowiązywały podczas pierwszych rządów talibów w latach 1996-2001. Podjęcie takiej decyzji spowoduje pogorszenie i tak nie najlepszych stosunków ze społecznością międzynarodową, a starania talibów mające na celu pozyskanie międzynarodowych darczyńców - w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego - spełzną na niczym.

Wcześniej talibowie na przekór własnym obietnicom zdecydowali, że dziewczynki nie mogą chodzić do szkoły powyżej szóstej klasy, co również powoduje, że kraj jeszcze bardziej wyklucza się ze społeczności międzynarodowej.

Talibowie wrócili do władzy - po 20 latach - w połowie sierpnia 2021 roku. Błyskawicznie przejęli kontrolę nad Kabulem. 31 sierpnia kraj ten opuścił ostatni amerykański żołnierz.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM