Pracownicy SHEIN wołają o pomoc. Oświadczenie marki: napisy "help" z metek to instrukcja prania

Czy sukienka może kosztować 50 zł? W SHEIN im więcej kupujesz, tym mniej płacisz. Tylko czy zastanawiasz się ile musiał kosztować materiał, ile transport z Chin, a ile samo szycie? Pracownicy SHEIN błagają o pomoc i dołączają metki z napisem HELP! "Wołanie o pomoc z metki to instrukcja prania" - tłumaczy marka. Czyżby?

SHEIN. Stroje kąpielowe, sukienki i spodnie po 49 zł. Jaka sukienka może tyle kosztować?

SHEIN to marka odzieżowa ultra fast fashion. Dlaczego "ultra"? Bo szybkością produkcji przebija popularne marki fast fashion, takie jak Zara czy H&M. Wypuszczenie nowej kolekcji trwa tam zaledwie kilka dni, podczas gdy w branży fast fashion przygotowanie nowych strojów zabiera "aż" 3 tygodnie. 

Ubrania szyje się tam szybko, niedbale i z tanich materiałów, takich jak poliester. Serie są krótkie, nie więcej niż 200 sztuk, co zachęca do impulsywnych zakupów. Ciuszek kosztuje tylko kilka dolarów, a w Polsce kilkadziesiąt złotych. Nastolatki, dla których przeznaczona jest marka, kupują więc średnio po 5-6 sztuk ubrań.

"Kup SHEIN z bezpłatną wysyłką Aliexpress". Zadziwiające ceny i benefity. Ktoś jednak za to płaci

Niewiele osób wie, że pracownicy szwalni dostają za uszycie sukienki czy bluzki nie więcej niż 2 zł. 

W ostatnich tygodniach dowiedział się jednak o tym świat mediów społecznościowych. Jedna z klientek marki SHEIN odebrała paczkę z ciuchami, a w niej odkryła na metce napis "HELP". Podzieliła się z innymi użytkownikami TikToka zrobionym filmikiem, czym zainicjowała wielką dyskusję. Inne TikTokerki przyznały, że też znajdowały w swoich paczkach podobne napisy "Help me plz" czy "SOS" lub na metkach wśród instrukcji prania "need your help". Film stał się viralem, zebrał ponad 6,5 mln polubień i zapoczątkował akcję bojkotu marki przez klientki. 

Na co mogą się skarżyć pracownicy SHEIN, mógł już wcześniej pokazać raport niezależnej organizacji Public Eye. Raport wykazał, że podwykonawcy SHEIN (firma ma ich ponad 1000) nie przestrzegają norm ani prawa pracy:

  • ludzie pracują bez umów o pracę i bez ubezpieczenia,
  • czas pracy to 11 godzin dziennie (75 godzin tygodniowo),
  • pracownicy mają tylko 1 dzień wolny w miesiącu,
  • często pracują cały dzień na stojąco,
  • za uszytą sztukę ubrania dostają tylko… 2 zł.

Do tego krótkie serie ubrań powodują, że pracownicy wciąż muszą uczyć się  nowych krojów. Żeby podołać tempu pracy i poprawić umiejętności zostają więc po godzinach na nieodpłatne szkolenia. 

Oświadczenie marki SHEIN: Zwroty są bezpłatne, a ubrania tanie, to fakt, ale mamy Kodeks Postępowania

Dla SHEIN, zła sława na TikToku, w którym intensywnie się reklamuje i korzysta ze wsparcia tiktokowych influencerek, to duża strata. Producent opublikował więc oświadczenie, w którym podkreślił, że firma ma Kodeks Postępowania. 

- Ostatnio na TikTok opublikowano kilka filmów, które zawierają wprowadzające w błąd i fałszywe informacje o SHEIN. Chcemy jasno powiedzieć, że poważnie traktujemy kwestie łańcucha dostaw. Nasz rygorystyczny Kodeks Postępowania zabrania dostawcom korzystania z pracy dzieci lub pracy przymusowej i nie tolerujemy niezgodności - czytamy na TikToku marki 

- SHEIN ma ok. 1000 podwykonawców, o których nic nie wiemy. Jeśli w którejkolwiek fabryce wydarzy się wypadek lub pożar (tak jak zawalenie się budynku 2 2013 r. w Bangladeszu i śmierć ponad tysiąca osób), marka nie poniesie za to odpowiedzialności - pisze na twitterze ekoblogerka "Ekomanufaktury"

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM