Tragiczna śmierć po wybuchu telefonu Xiaomi. To popularny model także w Polsce

Tani model telefonu Xiaomi Redmi 6A zabił kobietę podczas snu. Nie był to pierwszy przypadek wybuchu telefonu komórkowego. Lepiej dowiedz się, jak zapobiec wypadkowi.

Tragedia w Indiach. Kobieta zmarła, śpiąc z telefonem przy głowie

Użytkownik Twittera, MD Talk YT (Manjeet) udostępnił 9 września 2022 roku zdjęcia spalonego telefonu marki Xiaomi oraz kobiety, którą nazywa swoją ciotką, leżącej na zakrwawionym łóżku. 

- Wczoraj w nocy moja ciocia została znaleziona martwa, używała telefonu Redmi 6A, zasnęła i trzymała telefon blisko twarzy obok poduszki, w pewnym momencie jej telefon wybuchł. To dla nas zły czas. Firma powinna wziąć za to odpowiedzialność i nas wesprzeć – napisał użytkownik Twittera z Indii.

Do zdarzenia doszło w stolicy Indii, Delhi. Według relacji mężczyzny, jego ciotka zmarła po tym, jak jej telefon wybuchł tuż przy jej głowie. 

- Poszkodowana rodzina prosi rząd/producentów telefonów komórkowych o wdrożenie solidnych standardów bezpieczeństwa i przeprowadzenie dokładnych testów przed wydaniem telefonu do sprzedaży, aby ludzie nie cierpieli i nie tracili życia – dodał Manjeet w kolejnym poście.

Xiaomi India odpowiedziało Manjeetowi na Twitterze. Firma obiecała kontakt z poszkodowaną rodziną w celu zbadania incydentu. W celu uzyskania konkretnych odpowiedzi dotyczących śledztwa, z firmą skontaktował się indyjski serwis "Business Insider", jednak na razie nie dostał odpowiedzi. 

Xiaomi przyznaje: to nie pierwszy taki przypadek. Jak zapobiegać tragedii?

Na stronie Xiaomi.net informacja o wybuchach telefonów pojawiła się już kilka miesięcy temu. Najczęściej chodzi o model Redmi tej marki. Firma tłumaczy, dlaczego tak się dzieje oraz jak zapobiec tego rodzaju wypadkom. 

- Po incydentach z Redmi Note 9 Pro, Poco X3, Poco C3 i Redmi 8 użytkownicy mają wiele wątpliwości co do użytkowania telefonów Xiaomi. Firma natychmiast ogłosiła, że wymieniła baterie i rozwiązała ten problem. Jeśli te eksplozje nie mają charakteru chronicznego, musisz mieć oko na baterię telefonu, aby zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom – pisze producent popularnych telefonów na swojej stronie.

Xiaomi przestrzega jednocześnie, że niebezpieczne przegrzanie baterii, które może doprowadzić do wybuchu, może być spowodowane:

  • używaniem ładowarki innej firmy albo ładowarki do innego telefonu Xiaomi;
  • uszkodzeniem telefonu po upuszczeniu na podłogę, stół itp.;
  • podłączeniem do ładowania przez zbyt długi czas (wiele godzin);
  • intensywnym korzystaniem z telefonu podczas ładowania.

Uważaj, chodzi nie tylko o telefony marki Xiaomi

Jak informuje firma Xiaomi, nie tylko telefony tej marki potrafią wybuchnąć. W ostatnich latach podobne zdarzenia dotyczyły też baterii telefonu Samsung Galaxy Note 7. Z kolei polski serwis Telepolis wspomina o podobnych wypadkach użytkowników telefonów komórkowych marki iPhone. 

W przypadku tych dwóch firm jednak dochodziło do poparzeń, nigdy nie miał miejsca żaden wypadek śmiertelny.

Wniosek jest jeden: lepiej nie zasypiać z telefonem przy głowie.

TOK FM PREMIUM