,
Obserwuj
Świat

Andrzej Duda wychwala prezydenta USA. "Trump jest najlepszą szansą na pokój na Ukrainie"

oprac. AS tokfm.pl
1 min. czytania
12.04.2025 12:40
Prezydent USA Donald Trump jest najlepszą szansą na zaprowadzenie pokoju na Ukrainie - ocenił w opublikowanym w sobotę wywiadzie w brytyjskiej telewizji Sky News prezydent Andrzej Duda.
|
|
fot. Źródło: Drew Angerer/Getty Images/AFP/East News

Duda chwali Donalda Trumpa

- Jeśli jest ktoś, kto może zakończyć rosyjską wojnę, najpewniej jest to prezydent Stanów Zjednoczonych - podkreślił Andrzej Duda w rozmowie ze Sky News. - Pozostaje pytanie o to, czy będzie wystarczająco zdeterminowany, aby zrobić to w sposób zapewniający trwały i sprawiedliwy pokój - dodał polski prezydent, zaznaczając, że jest to szczególnie ważne dla Europy.

Prezydent RP przywołał działania Trumpa z jego pierwszej kadencji, wymierzone w gazociąg Nord Stream 2 oraz 'udaremnienie ambicji energetycznych Putina' jako dowody na to, że amerykański przywódca 'wie, gdzie uderzyć, żeby zabolało'. Komentując rozmowy z Białym Domem w lutym, polski prezydent zaznaczył, że 'omówione zostało wówczas wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce'. - Wspomniałem pomysł utworzenia wielkiej bazy amerykańskich wojsk, o której mówiliśmy kiedyś 'Fort Trump'. Nadal mam nadzieję, że pomysł ten zostanie zrealizowany - stwierdził Duda.

Ukraina jak Berlin po II wojnie 'światowej? Współpracownik Trumpa o 'strefach kontroli'

Prezydent określił politykę celną Trumpa 'terapią szokową' prowadzoną przez człowieka, który odniósł w przeszłości 'ogromne sukcesy biznesowe i handlowe'. - To nie jest coś, do czego politycy w Europie przywykli, ale Donald Trump odpowiada przed amerykańskimi podatnikami, a nie europejskimi partnerami, którzy muszą w obliczu nowej rzeczywistości relacji transatlantyckich zachować spokój - stwierdził podczas rozmowy z telewizją Sky News.

Posłuchaj: