Adam Glapiński pozostanie szefem NBP? Andrzej Duda zgłosił jego kandydaturę

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP - poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Zobacz wideo

- Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Przypomnijmy, obecna kadencja Glapińskiego na stanowisku prezesa NBP upływa 21 czerwca 2022 r. Szefa banku centralnego powołuje Sejm na wniosek prezydenta.

"Lepszym prezesem NBP byłby premier Mateusz Morawiecki"

Adama Glapińskiego oceniła w RMF Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w przeszłości przez 9 lat pełniła funkcje prezesa NBP. Przyznała, że na początku kadencji Glapińskiego obdarzyła go pewnym kredytem zaufania, ale ostatecznie - jak podkreśliła - sukcesu nie ma. - Jest na końcu tej kadencji niesamowita wpadka, więc poszukałabym kogoś nowego - przyznała. - Na pewno lepszym prezesem NBP byłby na przykład premier Mateusz Morawiecki - oceniła.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM