Partia Ziobry już PiS-owi nie wystarczy. Sondaż pokazuje, że wygrana w wyborach nie musi dać władzy

Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską w nowym sondażu IBRiS dla Onetu uzyskują 34,9 proc. poparcia. Ale dla koalicji rządzącej obecnie problematyczny staje się podział mandatów, który nie daje szans na samodzielne rządzenie. Ciekawie dzieje się również po stronie dziś opozycyjnej.
Zobacz wideo

PiS i Solidarna Polska razem mogą liczyć na 34,9 proc. To nieco więcej, niż w ubiegłotygodniowym badaniu wykonanym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", gdzie oddanie głosu na partię rządzącą deklarowało 33,8 proc. respondentów.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 26,5 proc. Sondaż dla "SE" z ubiegłego tygodnia dawał jej odrobinę lepszy wynik - 27,33 proc. Trzecie miejsce zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 11,6 proc.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszłaby również koalicja partii lewicowych, z poparciem 9,5 proc. wyborców, Konfederacja, dla której poparcie zadeklarowało 5,6 proc. respondentów i PSL-Koalicja Polska, którą poparło 5,1 proc.

Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że wzięłaby udział w wyborach, z czego 43,1 proc. ankietowanych zdecydowanie poszłoby głosować, a 13,3 proc. - raczej. Niecałe 40 proc. ankietowanych stwierdziło, że w wyborach nie brałoby udziału - z czego zdecydowanie nie - 23,2 proc., a raczej nie - 15,6.

Badanie wykonano 26 lipca metodą telefoniczną i standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo. Redakcja Onetu, omawiając wyniki badania, podała, że sondaż wykonano na próbie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc., a próg ufności 0,95 proc.

TOK FM PREMIUM