Morawiecki o wydarzeniach w Przewodowie: Apeluję, aby zachować spokój wokół tej tragedii

- Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej - ogłosił po północy premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Dwie osoby zginęły w wybuchu w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie. Późnym wieczorem polskie MSZ potwierdziło, że o godz. 15:40 spadł tam "pocisk produkcji rosyjskiej", w związku z czym do złożenia wyjaśnień wezwany został ambasador rosyjski.

- Podnieśliśmy w stan podwyższonej gotowości wszystkie służby - funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także służby specjalne - ogłosił Mateusz Morawiecki w czasie wystąpienia już po północy w nocy z wtorku na środę. Dodał również, że rząd zdecydował o "podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej". - Będzie się ono odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami - dodał.

Morawiecki przekazał, że prowadzone są "analizy i konsultacje z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu waszyngtońskiego". Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Poinformował też, że "trwają prace nad ustaleniem przyczyn, które miały miejsce i wszystkiego co się stało podczas zdarzenia". Przekazał, że do udziału w pracach zaproszono międzynarodowych ekspertów. - Poprosiliśmy o to wsparcie sojuszników, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie - dodał premier.

- Apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni. Nie dajmy sobą manipulować. Musimy kierować się powściągliwością i rozwagą - mówił również szef rządu. Zwrócił się również do polityków. - Apeluję do całej klasy politycznej o powściągliwość, odpowiedzialność. Musimy w tych trudnych momentach pokazać Polakom jedność i to, że rozumiemy, na czym polega polska racja stanu - dodał.

Wcześniej na Twitterze głos zabrał Donald Tusk, który napisał: "W sytuacji zagrożenia, niezależnie od wewnętrznych sporów i różnic, wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni. W tej trudnej chwili będziemy razem".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM