KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjrzy się we wtorek postępowaniu, które wszczął wobec TVN przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. Chodzi o reportaż TVN "Siła kłamstwa", obnażający kłamstwa Antoniego Macierewicza dotyczące katastrofy smoleńskiej. - Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego pan Świrski ściga wolne media i co jest powodem takiej nagonki, którą podjął, bo inaczej tego zdefiniować nie można - skomentował w TOK FM członek komisji i poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.
Zobacz wideo

W związku z emisją reportażu "Siła kłamstwa" autorstwa Piotra Świerczka, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski w grudniu wszczął postępowanie w sprawie ukarania nadawcy - telewizji TVN. Skargę do KRRiT złożył były szef MON, przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, której materiał dotyczył.

Reportażowi "Siła kłamstwa" obnażającemu kłamstwa Antoniego Macierewicza dotyczące katastrofy smoleńskiej i pokazującemu m.in. ukrywanie dowodów przeczących tezie o zamachu, Maciej Świrski zarzucił "propagowanie działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu".

Postępowaniu przyjrzy się we wtorek Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, w której składzie znajduje się m.in. Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej i członek klubu Koalicji Obywatelskiej. - Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego pan Świrski ściga wolne media i co jest powodem takiej nagonki, którą podjął, bo inaczej tego zdefiniować nie można. To nie jest tajemnica, że pan Świrski jest osobą specjalną. Mimo że pełni dzisiaj funkcję ministra, przewodniczącego KRRIT, jest jednocześnie, jak sam siebie definiuje, talibem po katastrofie smoleńskiej - mówił gość "Wywiadu Politycznego", nawiązując do wypowiedzi Macieja Świrskiego, który latem 2010 roku sam o sobie napisał: "Jestem talibem, bo tak jak prawdziwi talibowie, jestem przywiązany do mojej wiary i tradycji".

Krzysztof Mieszkowski podczas rozmowy z Karoliną Lewicką mówił o "triadzie ideologiczno-aksjologicznej", w której skład, obok Macieja Świrskiego, wchodzą szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Świrski, Gliński i Czarnek w jakiś sposób kreują rzeczywistość w przestrzeni publicznej - tę rzeczywistość symboliczną, która jest niezwykle istotna, dla emocji społecznych, dla emocji politycznych - w konsekwencji dla uzyskania zysku politycznego, jakim jest kontynuowanie władzy przez PiS - ocenił.

Jak skomentował członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, wtorkowe posiedzenie będzie "niezwykle emocjonalne" i "istotne dla nas wszystkich". - Jednocześnie dobrze, że ono się odbywa, ponieważ ci z państwa, którzy będą śledzić nasze obrady, będą mieli szansę jeszcze bardziej sobie uświadomić i udokumentować to, czym naprawdę dzisiaj jest KRRiT, kierowana przez taliba PiS-owskiego - mówił Krzysztof Mieszkowski.

"Nie leci z nami pilot, leci z nami PiS"

Gość TOK FM został poproszony także o skomentowanie treści ustawy, która już zdążyła zyskać miano "lex pilot". Chodzi o prawo, które ma zaprogramować pięć pierwszych pozycji na dekoderze na kanały telewizji publicznej. O następnych dziesięciu pozycjach ma zadecydować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Cyfryzacji doszło do równowagi głosów po obu stronach, więc decydującym głosem był głos przewodniczącego - posła PO Jana Krawca. Na 6 marca zaplanowano  wysłuchanie publiczne ustawy.

- Każdy w Polsce - dorosły, ale także dziecko - miał pilota w ręku. To, oprócz telefonu komórkowego, najważniejszy instrument publiczny. Tu chodzi o dostępność do telewizji publicznej, która jest telewizją partyjną i która w sposób jednoznaczny, w sposób barbarzyński, kreuje rzeczywistość polityczną. W związku z tym PiS będzie tego pilota używał na wszystkie sposoby, jeżeli uda mu się uzyskać do niego dostęp. Mamy coś w rodzaju wojny o pilota. Nie leci z nami pilot, leci z nami PiS, który tego pilota chce przejąć - powiedział Krzysztof Mieszkowski w TOK FM.

TOK FM PREMIUM