#Hot16Challenge2 podbija internet. Oto subiektywne zestawienie 10 najlepszych utworów

W tym wyzwaniu nie chodzi o wylanie na siebie 16 litrów wody czy zjedzenie 16 ostrych skrzydełek. Nie są to również najbardziej pokazowe 16. urodziny. Owszem, w #Hot16Challenge2 są zabawa i ogromne pieniądze, ale na tej imprezie każdą złotówkę przekazujemy polskiej służbie zdrowia. 16-wersowe utwory opanowały polski internet i w promowanej zrzutce zebrały już ponad półtora miliona złotych. Oto subiektywny wybór najciekawszych, najzabawniejszych i najlepszych kawałków, przygotowany przez Kamila Wróblewskiego z Radia TOK FM

Zacznijmy od wyjaśnienia, o co chodzi w #Hot16Challenge2? To druga edycja akcji zainicjowanej w 2014 roku przez Solara, rapera związanego z wytwórnią SBM. Napisał wtedy 16-wersowy utwór, wrzucił go do internetu i wyznaczył cztery osoby do zrobienia tego samego. Wszystko trzeba zrobić w ciągu 72 godzin. W tym roku zabawie towarzyszy akcja charytatywna "Beef z koronawirusem #hot16challenge", w ramach której zrzucamy się na finansową pomoc dla lekarzy i szpitali w czasach walki z COVID-19. Celem było zebranie miliona złotych. Już teraz można mówić o sukcesie, bo próg został dawno przekroczony i za chwilę na koncie zrzutki może pojawić się kolejna "bańka".

Akcja zatacza coraz szersze kręgi i rozpowszechnia się w sieci niczym... wirus. W #Hot16Challenge rapują już m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Matczak i prezydent Andrzej Duda. Niektórzy też śpiewają. Tegoroczna edycja zabawy ma szansę wypłynąć poza polski internet, bo teraz liczba nominowanych wzrosła do pięciu o wskazanie jednego zagranicznego wykonawcy. Nad siecią wyzwań czuwa Rap Genius Polska na stronie https://hot16challenge.network/.

W poniższym zestawieniu "NAJ..." znajdziecie wykonania, których nie można przegapić. Uwaga, w wielu utworach padają niecenzuralne słowa!

Naj... pierwszy

Nie możemy nie zacząć od inicjatora akcji, czyli Solara. Na stronie zrzutki pisze, że drugą edycję wyzwania zaczął nietoperz z Chin. W sumie ma rację, ale pamiętajmy, że #Hot16Challenge zawdzięczamy temu jednak temu raperowi.

Nominowani: Młody Bizi, Taco Hemingway, Bedoes, Mata i Mike Posner.

 

Naj... pro(f)

... i najbardziej polityczny manifest w zestawieniu czyli prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, często goszczący na antenie Radia TOK FM. Tutaj jako Tata Maty, bo warto wspomnieć, że jego syn jest twórcą głośnej "Patointeligencji" i również wziął już udział w wyzwaniu

Nominacje: Piotr "Liroy" Marzec, Zbigniew Hołdys, Andrzej Seweryn, Adam "Ar Pi Oł" Bodnar i Tomasz Lis.

 

Naj... poetycko

Katarzyna Nosowska: "Pytasz mnie jak się mam, czy popieram noszenie maseczek / Myślę, że może oddychać się ciężko, gdy nosiło się maskę już wcześniej". Więcej rapu usłyszycie na mocnej i bardzo osobistej płycie "BASTA", o której opowiadała w 2018 roku w audycji "Między Słowami" (posłuchaj). To pierwszy efekt współpracy z producentem Michałem "FOX-em" Królem.

Nominacje: Michał Rusinek, Wojciech Mann, Michał Wiraszko, Kayah i Kasia Klich.

 

Naj... wte i wewte

Fokus z Pokahontaz postawił na bardzo oryginalne rozwiązanie i swoim 16 wersom dał więcej niż jedno znaczenie. Posłuchajcie jaki wydźwięk ma tekst wyrecytowany w drugą stronę. Brawo!

Nominacje: Adrian "Spejson" Puchacki (fikcyjna postać z serialu "Blok Ekipa") 

 

Naj... fajniusio, po koleżeńsku

Rap z kwarantanny od braci dla braci i sióstr, zwłaszcza lubiących kultowy już serial "Ślepnąc od świateł" (posłuchaj podcastów). W roli głównej Piorun, czyli jeden z bohaterów produkcji, współautor scenariusza i reżyser Krzysztof Skonieczny. Gościnnie serialowy Dario czyli genialny Frycz, który mówi co należy zrobić i ile się należy. Oczywiście, proszę Pana. Jest sztywniutko. W #Hot16Challenge2 wziął również udział Jakub Żulczyk, autor powieści, na podstawie której powstał serial "Ślepnąc od świateł" i współautor serialu (zobacz) oraz Kamil "Saful" Nożyński, serialowy Kuba Nitecki (zobacz).

Nominacje: Siksa, Jimek, Dream Adoption Society, Run The Jewels i Oskar z zespołu PRO8L3M (posłuchaj rozmowy o płycie "Art Brut 2")

 

Naj... rozśpiewane

Sarsa, zaznaczająca na wstępie: nie rapująca, ale śpiewająca z raperami, m.in. z Meek Oh Why? w utworze "Zachód" z płyty pod tym samym tytułem (posłuchaj rozmowy). Artystka zaznacza jak ważny jest w życiu balans. Jest spokojna, ale brakuje jej adrenaliny. Tęskni również za publicznością. To najładniej rozśpiewana piosenka w zestawieniu.

Nominacje: L.U.C., Hyper Son, Ewa Przydryga i Damian Ukeje.

 

Naj... klimatyczne

Brodka. Najlepiej rapująca spośród śpiewających w #Hot16Challenge2. Piosenka gęsta, najbardziej klimatyczna dzięki produkcji 1988 z duetu Syny (posłuchaj rozmowy). Jej szesnastki "są pełnoletnie". Przekonajcie się.

Nominacje: Beata Kozidrak, Katarzyna Nosowska, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Jacek "Budyń" Szymkiewicz.

 

Naj... jepepej

Marian Lichtman. Popatrz jak ten bicik wchodzi. Czy to rapy? Posłuchajcie, ale ostrzegamy, ten kawałek łatwo nie wyjdzie Wam z głowy.

Nominacje: Krzysztof Krawczyk, Aldona Orłowska i Dwa Sławy.

 

Naj... delikatniejsze

Najspokojniejszy, najłagodniejszy i najbardziej aksamitny performance w zestawieniu. Nie ma tu żadnego bitu, są za to skrzypce. Przed Państwem Joanna Longić z zespołu Tęskno (posłuchaj rozmowy o płycie "Tęskno"). Wbrew pozorom to najbardziej szalony występ w zestawieniu.

Nominacje: Dorota Masłowska, Maria Peszek, Grzegorz Turnau, Krzysztof Krawczyk i Kwiat Jabłoni

 

Naj... chwytające

Last but not least. Dawid Podsiadło zrobił najbardziej chwytający za serce kawałek. Bez dwóch zdań ma dryg do robienia przebojów. Wie, w którą nutę uderzyć. (posłuchaj rozmowy o płycie "Małomiasteczkowy")

Nominacje: Monika Brodka, Daria Zawiałow, Meek Oh Why i Michał Kempa.

 

A które #Hot16Challenge2 są Waszymi "Naj..."?

TOK FM PREMIUM