Ile nowych zakażeń koronawirusem? Nowe dane o COVID-19 w Polsce [23 stycznia]
Nowe dane:
Jak szybko przybywa nowych zakażeń?
Jeszcze w piątek poinformowano o 36 665 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To dotychczasowy rekord pandemii w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 254 osoby. W ubiegły piątek nowych przypadków było 16 047. - Jest tu dość duży skok, o 128 procent. Obserwujemy, że następnie dni też będą z bardzo wysoki wynikami. To nas niepokoi - powiedział Kraska.
I już w sobotę przekroczona została nieprzekraczalna do tej pory granica 40 tys. zakażeń. W sobotę resort zdrowia podał, że w ciągu doby zanotowano aż 40 876 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 193 osoby. Ministerstwo podało również, że w ciągu doby wykonano prawie 151 tys. testów, a minister Adam Niedzielski precyzował, że 100 tys. z nich to najdokładniejsze testy PCR. - Zlecenia na testy rosły w każdym kolejnym dniu mijającego tygodnia - do tej pory zawsze poniedziałkowe zlecenia były największe w tygodniu. W przyszłym tygodniu z całą pewnością kolejne wzrosty - napisał na Twitterze.
Krótsza kwarantanna, darmowe testy w aptekach
W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe decyzje rządu, m.in. skrócenie kwarantanny, darmowe testy w aptekach i badania dla seniorów.
O szczegółach nowych rozwiązań opowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że skrócenie okresu izolacji ma związek z wariantem omikron. - Wszędzie w Europie obserwujemy, że te zachorowania są krótsze, zmniejszył się okres w którym jest ryzyko zakażenia, dlatego podjęliśmy decyzję o skróceniu kwarantanny do 7 dni - tłumaczył.
- Uruchamiamy też powszechne testowanie w aptekach. - Każdy kto jest zainteresowany może wypełnić formularz w domu lub w aptece i zostać przetestowany - mówił minister. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe będą dostępne w aptekach.
Ekspertka krytykuje. "Plany są dramatyczne"
Nowe plany rządu do walki z koronawirusem skrytykowała w TOK FM Joanna Szeląg, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego. - Ta konferencja jest dramatyczna i te plany są dramatyczne pod wieloma względami - stwierdziła dosadnie.
Zwróciła uwagę przede wszystkim na "odebranie opieki pacjentom niecovidowym w POZ". - Jeżeli nas (lekarzy rodzinnych) się zabierze i oddeleguje wyłącznie do pacjentów covidowych, to kto zabezpieczy pacjentów niecovidowych? Kto będzie prowadził szczepienia dzieci? Kto będzie się zajmował chorobami przewlekłymi? - pytała.
Szeląg ostrzegała, że zabraknie nie tylko ludzi, ale też czasu. Jak sama podliczyła, jesienią zeszłego roku tylko jednego dnia miała 27 pacjentów covidowych, z czego 15 powyżej 60. roku życia. - Jedna taka wizyta domowa w zabezpieczeniu, dezynfekcji to jest przynajmniej godzina. To ilu ja takich pacjentów zbadam w ciągu dnia? - zastanawiała się ekspertka.
Projekt weryfikacji covidowej. W PiS głosowanie bez dyscypliny
Zgodnie z zapowiedzią wicerzecznika PiS w przyszłym tygodniu pod obrady Sejmu ma trafić projekt ustawy dotyczącej weryfikacji covidowej. Projekt złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu, przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.
Radosław Fogiel pytany, czy w czasie głosowania w klubie PiS obowiązywać będzie dyscyplina, zaprzeczył. Ale stwierdził, że jest spokojny o losy ustawy. - Dyscyplina w tej sytuacji prawdopodobnie by tylko zwiększyła zamieszanie i wcale nie przyniosła rozwiązań, w związku z tym - takie są decyzje podjęte przez kierownictwo klubu - powiedział polityk w Programie Trzecim Polskiego Radia, podkreślając, że projekt ma poparcie klubu. - Kiedy trafi pod głosowanie, jestem raczej spokojny co do jej losu - wskazał.
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- Hospicjum to szansa
- "Hurtowe kupowanie poparcia". PiS wybrał rozdawanie laptopów, ale dosypać pieniędzy na leczenie dzieci nie chce
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"
- Czesi wybrali nowego prezydenta. Petr Pavel wygrywa w drugiej turze
- Jan Zieliński i Hugo Nys przegrali w finale debla wielkoszlemowego Australian Open
- Lex Kaczyński? WP: Dzięki zmianie w kodeksie prezes PiS nie będzie musiał płacić Sikorskiemu