Płonie Park Narodowy Szwajcaria Czeska. "To ogromna strata". Oto zagrożone skarby parku
Czeska Szwajcaria — atrakcje są pozostałościami po… płytkim morzu
W miejscu dzisiejszego parku narodowego wiele milionów lat temu znajdowało się płytkie morze. Dzisiejszy ogrom piaskowych niskich gór i skalnych wież, mostów i bram, narodził się na dnie tego morza.
Bramą do parku jest urocze górskie miasteczko, a właściwie duża, rozproszona wieś — Hrensko, leżąca w dolinie Łaby i Kamenicy.
Symbolem parku jest Brama Pravcicka — monumentalny, kamienny łuk, który jest największą tego typu formacją skalną w Europie. Do bramy prowadzi jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych.
Jak czytamy na stronie parku, z miejscowości Hrensko, prowadzi kilka szlaków turystycznych do okolicznych wąwozów. Najlepiej po parku wędrować, korzystając z labiryntów, tuneli i mostków, jednak niektóre odcinki można przebyć jedynie łodzią.
Skały piaskowca porastają mchy i paprocie, a cały park — sosnowe lasy.
Czeska Szwajcaria. Mapa regionu pokazuje szlaki turystyczne. Są tu też zabytkowe domy
Ten piękny region turystyczny, ostoja dla zwierząt, to także miejsce życia lokalnej ludności. W latach 30. XIX w. zaczął się na tych terenach rozwijać ruch turystyczny, o czym wspomniał w audycji Mikołaja Lizuta w TOK FM, prof. Marcin Czyżniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ogień objął już około 1000 hektarów górskich lasów. "Ruch turystyczny zamarł, więc oprócz strat materialnych, które ten pożar przyniesie, będą to też straty dla lokalnej społeczności" - opowiadał dr Czyżniewski. Nigdy jednak pożar nie był tak duży i nigdy dotychczas nie płonęły domy.
"I to właśnie na ochronie tych wsi — Wysokiej Lipy, Meznej i Meznej Louki koncentrowali się nocą, skutecznie, strażacy. Akcja gaśnicza przebiegała też w samym Hrzensku, największej miejscowości parku, gdzie wciąż płonie las w bezpośrednim sąsiedztwie tamtejszych hoteli" - podał Jakub Medek w TOK FM.
Skąd się biorą pożary w Europie? Także w Polsce wydano ostrzeżenia pożarowe
Rozmówca w Mikołaja Lizuta w TOK FM, prof. Marcin Czyżniewski zauważył, że obecny wielki pożar w Szwajcarii Czeskiej nie jest pierwszym w tym roku.
Pożary na tym obszarze wywołuje susza, pojawia się wiele ognisk w różnych miejscach parku. Z kolei rozprzestrzenianiu ognia sprzyjają silne wiejące wiatry.
Wiatr także uniemożliwia szybkie i skuteczne gaszenie pożarów.
Czeskie władze przyznały, że pożar wymknął się spod kontroli i poprosiły o pomoc w gaszeniu sąsiadów. Do akcji włączyli się strażacy z Polski, przez pewien czas pomagali sąsiedzi z Niemiec, ale niemieckie siły zaczęły się wycofywać na teren Saskiej Szwajcarii, czyli niemieckiej części Łabskich Piaskowców, gdzie też zaczęły wybuchać pożary.
Upały i susza wywołują także pożary w południowej i zachodniej Europie. W Grecji, w weekend ewakuowano turystów w kurorcie Vatera na wyspie Lesbos. Paliły się też lasy i łąki w prowincji Zamora na północnym zachodzie Hiszpanii.
Także w Polsce zostały wydane ostrzeżenia o zagrożeniu pożarowym w kilku regionach polski.
-
Kto stoi za atakiem dronów na Moskwę? Trzy możliwe wersje. "Każda fatalna dla Rosji"
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
-
Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"
-
Wyniki Lotto 30.05.2023, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
-
Rzecznik PiS o wpisie Tomasza Lisa: Hejt, agresja i pogarda
- Debata w Parlamencie Europejskim w sprawie "lex Tusk". W trybie pilnym
- PiS zmienia ustrój w Polsce? Nie. "Wykorzystując każdą lukę w Konstytucji, buduje system alternatywny"
- "Nie ma lex anty-Tusk, jest lex anty-Putin". Czarnek: Tusk sam się w to wkomponowuje
- Rotnicka komentuje zapowiedź startu Giertycha do Senatu. "Nie wiem co nim kierowało, nie jestem psychologiem"
- Prof. Pyrć odchodzi z Narodowej Rady Rozwoju. To protest przeciwko decyzji Andrzeja Dudy ws. "lex Tusk"