,
Obserwuj
Polityka

Jest wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS. Komunikat prokuratury

PS
1 min. czytania
09.02.2026 15:06

Do Sejmu przekazany został wniosek o uchylenie immunitetu posła PiS Michała Wosia. Chodzi o śledztwo dotyczące zasadności, legalności i gospodarności działań w związku z zarządzaniem Służbą Więzienną w czasach rządów PiS, gdy Woś pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia
Jest wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia
fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl

Prokurator Generalny Waldemar Żurek przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Michała Wosia do odpowiedzialności karnej  - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak zaznaczyła, że postępowanie w sprawie zainicjowały "zawiadomienia Dyrektora Generalnego Służby Więziennej dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie utworzenia Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, przyjęć do służby oraz wydatkowania środków finansowych przeznaczonych na działalność SW".

Zawiadomienia - dodała prokurator - dotyczyły podejrzeń przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Służby Więziennej, a także przez ówczesnego wiceministra sprawiedliwości sprawującego nadzór nad tą instytucją.

Prokuratura o nieprawidłowościach

"Nieprawidłowości miały polegać w szczególności na zatrudnianiu w Służbie Więziennej osób bez przeprowadzenia wymaganego naboru oraz bez posiadania odpowiednych kwalifikacji, a także na podejmowaniu decyzji o przedterminowym nadawaniu kolejnych stopni oficerskich z naruszeniem przepisów ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej" - przekazała prokuratura.

Śledztwo w sprawie prowadzi Zespół Śledczy powołany w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu. 

Źródło: PAP, tokfm.pl. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl