,
Obserwuj
Polityka

"To jest wstrząsające". Wielowieyska o rewelacjach Morawieckiego

2 min. czytania
19.08.2026 13:00

Mateusz Morawiecki przyznał, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji była wynikiem politycznej kalkulacji PiS. - To jest wstrząsające - oceniła w "Poranku TOK FM" Dominika Wielowieyska. Słowa byłego premiera komentowali prof. Sławomir Sowiński oraz Wojciech Szeląg. W rozmowie nie zabrakło też wątku Marcina Romanowskiego, który nie wychyla nosa z Naddniestrza.

Mateusz Morawiecki w Jagodnie
Mateusz Morawiecki w Jagodnie
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie konsekwencje polityczne będą mieć słowa Mateusza Morawieckiego o aborcji?
  • Czy Marcin Romanowski to polski Odyseusz?

W środowym "Poranku TOK FM" Dominika Wielowieyska przywołała słowa byłego premiera, Mateusza Morawieckiego, który w wywiadzie przyznał, że prawo kobiet do aborcji stało się elementem rozgrywki politycznej. Bo Jarosław Kaczyński nie chciał, żeby przez słynną "piątkę dla zwierząt" nie rozpadł się PiS, "postawił" na zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej

- To jest jednak wstrząsające, że PiS nas oszukiwał, mówiąc, że TK sam z siebie coś orzekł (...). I dzisiaj Morawiecki odkrywa karty, że to była czysto partyjna zagrywka - komentowała Dominika Wielowieyska. 

Prof. Sławomir Sowiński dodał, że Morawiecki może dziś próbować odciąć się od własnego obozu i wykorzystać tę sprawę jako polityczne paliwo dla budowanej przez siebie formacji. 

Redakcja poleca

Pojawił się również wątek Marcina Romanowskiego i jego ucieczki do Naddniestrza. Wojciech Szeląg oceniał, że sprawa jest żenującym obciążeniem dla polityka i całej polskiej prawicy, zwłaszcza, że polityk przebywa na terenie kontrolowanym przez Rosję - i najprawdopodobniej za ochronę będzie musiał się czymś odpłacić.

Redakcja poleca

Czy Marcin Romanowski jest niczym Odyseusz, który powróci do polskiej Itaki? Całej rozmowy wysłuchać można w aplikacji TOK FM.

Źródło: TOK FM