,
Obserwuj
Polityka

Nawrocki w Kaliszu. Prezydent podpisał pierwszą inicjatywę ustawodawczą

PAP
2 min. czytania
07.08.2025 18:47
Prezydent Karol Nawrocki podpisał swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zapowiedź złożenia projektu ws. powrotu do "tradycyjnego kształtu" CPK padła podczas jego środowego orędzia.
|
|
fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Prezydent Karol Nawrocki podpisał w czwartek w Kaliszu swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Jak mówił, realizacja całego projektu CPK "daje wszystkim nadzieję i szansę, że w końcu zaczniemy korzystać z tego, że jesteśmy położeni w samym sercu Europy". - Bo Polska musi być centrum handlowym i komunikacyjnym Europy - dodawł.

- Dzisiaj jesteśmy w pułapce ekonomicznej, gospodarczej, którą musimy przezwyciężyć właśnie wielkimi inwestycjami - ocenił prezydent. Podkreślił jednocześnie, że projekt CPK - razem z jego kolejowym komponentem - musi być realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, "by CPK nie był kołem bez szprych, ale ze wszystkimi szprychami".

Jak mówił prezydent, "Kalisz staje się symbolem wielu podobnych miast, które zostały wyrzucone, wyeliminowane z rządowego projektu CPK - jak Jastrzębie-Zdrój, Włocławek czy Łomża". - Nigdy jako prezydent Polski nie zgodzę się na to, żeby eliminować miasta średnie, ale także Polskę powiatową z dystrybuowania tych wszystkich dóbr, które razem wypracowujemy - oświadczył.

Nawrocki zaznaczył jednocześnie też, że "miasto Kalisz nie może być rozjechane przez szybką kolej".

Posłuchaj: