,
Obserwuj
Świat

Amerykańskie sankcje uderzyły w Łukoil i Rosnieft. Co na to Indie? "To tylko zgadywanka"

Jakub Janiszewski
2 min. czytania
28.10.2025 20:53

Razem z wprowadzeniem amerykańskich sankcji na Łukoil i Rosnieft, dwie rosyjskie firmy naftowe odpowiedzialne za połowę rosyjskiego eksportu, pojawił się problem. Nie tylko dla samej Rosji, ale też dla wielu krajów, które z nią handlowały, korzystając z niskiej ceny. To przede wszystkim Chiny, ale też Indie. Indie, które będą teraz musiały dokonać głębokiego cięcia w imporcie, choć oczywiście, oficjalnych deklaracji, póki co nie ma. Jest raczej komunikacja półgębkiem, przez anonimowe źródła, które coś mówią o poszukiwaniu pośredników w handlu – czyli po prostu o omijaniu sankcji – albo o cięciach właśnie - mówił w "Dłuższej rozmowie" Jakub Janiszewski. 

Premier Indii Narendra Modi i Władimir Putin podczas szczytu w Szanghaju

To ciekawa sytuacja, bo przed 2022 rokiem udział rosyjskiej ropy w indyjskim imporcie był niski, jakieś 2 proc. Po inwazji na Ukrainę wzrósł kilkunastokrotnie, do 40 proc. przesuwając Rosję na pierwsze miejsce, detronizując tym samym Irak, Arabię Saudyjską i Stany Zjednoczone. Zapewne teraz ta struktura znowu się zmieni, pytanie kto na tej sytuacji zyska. Być może ponowne wzmocnienie importu ze Stanów Zjednoczonym stworzy swoisty lewar w negocjacjach handlowych, a w konsekwencji doprowadzi do obniżki ceł. 

Ale to oczywiście tylko zgadywanka, póki co widać, że Indie od drakońskich ceł amerykańskich nie ucierpiały aż tak bardzo, głównie dlatego, że ich gospodarka zależy od eksportu w umiarkowanym stopniu. Bardziej liczy się tu popyt wewnętrzny, który ma się nieźle, czego dowodzą choćby ostatnie dane z handlu detalicznego podczas święta Diwali, będącego swoistym odpowiednikiem naszych świąt Bożego Narodzenia. Obrót dóbr i usług wzrósł o 25 proc. względem roku poprzedniego, zbliżył się do wartości 5,4 biliona rupii, co odpowiada 65 mld dolarów. Jest więc zaskakująco dobrze, jak na kraj, który za nieposłuszeństwo wobec USA miał pogrążyć się w stagnacji gospodarczej. 

Redakcja poleca

Źródło: TOK FM