Płock. Szpital wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięcy. "Brakuje lekarzy, personel choruje na COVID-19"

Z powodu braku odpowiedniej obsady lekarskiej oraz zakażeń personelu SARS-CoV-2 Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ) w Płocku wstrzymał do odwołania przyjęcia na tamtejszy oddział dziecięcy. Obecnie hospitalizowanych jest tam ponad 10 pacjentów, w tym 2 chorych na COVID-19.
Zobacz wideo

Informując o wstrzymaniu przyjęć na oddziale dziecięcym płocki WSzZ wyjaśnił w komunikacie, iż decyzja ta zapadła "w związku z katastrofalną sytuacją kadrową, pogłębioną zakażeniem personelu wirusem SARS-COV-2". Jak podkreślono, chodziło też o uniknięcie tam konieczności ewakuacji pacjentów.

- Wstrzymaliśmy do odwołania przyjęcia na oddziale dziecięcym z powodu tego, że brakuje lekarzy, a przy tym personel choruje, co zakłóciło nam system dyżurowy - powiedział w piątek PAP dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski.

Jak wyjaśnił, w związku z problemami kadrowymi i zachorowaniami personelu medycznego na oddziale dziecięcym ograniczono dotychczasowy podwójny dyżur do opieki nad pacjentami w oddziale, natomiast nie ma na razie dyżuru w izbie przyjęć.

Dyrektor płockiego WSzZ przyznał, iż trudno obecnie określić, jak długo może potrwać wstrzymanie przyjęć na tamtejszy oddział dziecięcy. - Być może będzie to kilka dni, być może tydzień, trudno powiedzieć - stwierdził Kwiatkowski. Dodał, iż aktualnie na oddziale dziecięcym przebywa ponad 10 pacjentów, w tym 2 to chorzy na COVID-19, którzy hospitalizowani są w strefie izolowanej.

Kwiatkowski podkreślił jednocześnie, że płocki WSzZ chętnie zatrudni lekarzy różnych specjalizacji, w tym także na oddziale dziecięcym. - Na każdy oddział poszukiwani są lekarze, na każdy - podkreślił. Zaznaczył przy tym, że "stan zatrudnienia na każdym oddziale jest minimalny i gdy wypadnie z grafiku jeden lekarz, powoduje to od razu perturbacje".

W Płocku, oprócz podlegającego samorządowi woj. mazowieckiego WSzZ, oddział dziecięcy funkcjonuje także w Szpitalu świętej Trójcy, należącym do niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który jest spółką gminy-miasta.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM