Ważne zmiany w urlopach rodzicielskich od sierpnia 2022. Matki i ojcowie sporo zyskają. Jest jeden haczyk
Urlop rodzicielski - ile trwa obecnie, a ile będzie trwał od sierpnia?
Po zmianach od 1 sierpnia 2022 r. urlop rodzicielski zostanie wydłużony do:
- 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (obecnie to 32 tygodnie);
- 43 tygodnie – w pozostałych przypadkach (obecnie to 34 tygodnie).
Wymiar ten będzie dotyczył obojga rodziców dziecka. W ramach tego wymiaru każdy z rodziców będzie miał po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność.
Urlop rodzicielski - ta zmiana nie wszystkim się spodoba
Wydłużenie urlopów rodzicielskich aż o 9 dodatkowych tygodni to dobra wiadomość dla rodziców. Jednak nie wszystkie zmiany, które pojawią się w kodeksie pracy od 1 sierpnia, są korzystne. Jedną z nowych zasad jest bowiem likwidacja tak zwanego długiego wniosku o urlop rodzicielski.
Obecnie pracownica może w ciągu 21 dni od dnia porodu złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Takie rozwiązanie ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego. Od sierpnia rozwiązanie to ma zostać uchylone, a składanie tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielskie nie będzie już możliwe. Co się więc zmieni?
Aktualnie, w przypadku składania odrębnego wniosku o urlop rodzicielski, przysługuje za jego okres zasiłek macierzyński (w przypadku urodzenia jednego dziecka), w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60% podstawy wymiaru zasiłku za pozostały okres urlopu rodzicielskiego. W przypadku złożenia jednego wniosku o urlop macierzyński i urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński za cały okres wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Po zmianach, niezależnie od terminu złożenia wniosku, zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego ma mieć jedną stawkę – 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Urlop rodzicielski, a urlop wychowawczy - różnica jest zasadnicza
Urlop rodzicielski i urlop wychowawczy różnią się nie tylko długością, ale przede wszystkim faktem, iż jeden jest odpłatny, a drugi nie.
Obecnie w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego ojciec lub matka otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (jeżeli wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego został złożony nie później niż 21 dni po porodzie) lub w wysokości 100% za 6 tygodni rodzicielskiego, a za pozostałą jego część 60% (jeśli wniosek nie będzie złożony w terminie).
Okres urlopu wychowawczego jest okresem bezpłatnym, rodzice lub opiekunowie prawni w okresie korzystania z urlopu wychowawczego mogą natomiast wnioskować o przyznanie im zasiłku opiekuńczego. Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. Nie trzeba wykorzystywać go w pełnym wymiarze. To od pracownicy czy pracownika zależy, z ilu miesięcy na opiekę nad dzieckiem skorzysta.
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!
DOSTĘP PREMIUM
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Zełenski jest zdany na siebie w walce o Ukrainę w UE. "Zdanie Polski nie ma żadnego znaczenia"
- Zełenski w Paryżu: Im szybciej Ukraina dostanie broń i samoloty, tym szybciej skończy się ta wojna
- Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 15 tysięcy
- "Nie da się przerzucić Kongijki przez płot". Jak Pereira, Nisztor i Stankowski szkolili z walki z dezinformacją
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN