Ważne zmiany w urlopach rodzicielskich od sierpnia 2022. Matki i ojcowie sporo zyskają. Jest jeden haczyk

Zmiany w kodeksie pracy od 1 sierpnia 2022 roku z pewnością ucieszą świeżo upieczonych rodziców. Nowe zasady przewidują bowiem dłuższy urlop rodzicielski zarówno dla matek, jak i dla ojców. Jest jednak jeden szczegół, który nie wszystkim rodzicom się spodoba.

Urlop rodzicielski - ile trwa obecnie, a ile będzie trwał od sierpnia?

Po zmianach od 1 sierpnia 2022 r. urlop rodzicielski zostanie wydłużony do:

  • 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (obecnie to 32 tygodnie);
  • 43 tygodnie – w pozostałych przypadkach (obecnie to 34 tygodnie).

Wymiar ten będzie dotyczył obojga rodziców dziecka. W ramach tego wymiaru każdy z rodziców będzie miał po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność.

Urlop rodzicielski - ta zmiana nie wszystkim się spodoba

Wydłużenie urlopów rodzicielskich aż o 9 dodatkowych tygodni to dobra wiadomość dla rodziców. Jednak nie wszystkie zmiany, które pojawią się w kodeksie pracy od 1 sierpnia, są korzystne. Jedną z nowych zasad jest bowiem likwidacja tak zwanego długiego wniosku o urlop rodzicielski. 

Obecnie pracownica może w ciągu 21 dni od dnia porodu złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Takie rozwiązanie ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego. Od sierpnia rozwiązanie to ma zostać uchylone, a składanie tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielskie nie będzie już możliwe. Co się więc zmieni? 

Aktualnie, w przypadku składania odrębnego wniosku o urlop rodzicielski, przysługuje za jego okres zasiłek macierzyński (w przypadku urodzenia jednego dziecka), w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60% podstawy wymiaru zasiłku za pozostały okres urlopu rodzicielskiego. W przypadku złożenia jednego wniosku o urlop macierzyński i urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński za cały okres wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. 

Po zmianach, niezależnie od terminu złożenia wniosku, zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego ma mieć jedną stawkę – 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop rodzicielski, a urlop wychowawczy - różnica jest zasadnicza

Urlop rodzicielski i urlop wychowawczy różnią się nie tylko długością, ale przede wszystkim faktem, iż jeden jest odpłatny, a drugi nie. 

Obecnie w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego ojciec lub matka otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (jeżeli wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego został złożony nie później niż 21 dni po porodzie) lub w wysokości 100% za 6 tygodni rodzicielskiego, a za pozostałą jego część 60% (jeśli wniosek nie będzie złożony w terminie).

Okres urlopu wychowawczego jest okresem bezpłatnym, rodzice lub opiekunowie prawni w okresie korzystania z urlopu wychowawczego mogą natomiast wnioskować o przyznanie im zasiłku opiekuńczego. Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. Nie trzeba wykorzystywać go w pełnym wymiarze. To od pracownicy czy pracownika zależy, z ilu miesięcy na opiekę nad dzieckiem skorzysta.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM