Kontrole domów 2023. Kogo dotyczą? Niektórzy mogą na nich skorzystać

Kontrole domów w 2023 roku nie będą obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować. Właściciele nieruchomości zyskają wygodne narzędzie do informacji potrzebnych m.in. przy składaniu wniosków o dofinansowania.

Kontrole domów 2023. GUNB zajrzy do deklaracji CEEB i do budynku

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) zapowiedział, że kominiarze, pracownicy gminy i inspektorzy ochrony środowiska będą przeprowadzali w roku 2023 kontrole domów w całej Polsce. 

Chodzi m.in. o zweryfikowanie tego, co właściciele nieruchomości wpisali do swojej deklaracji CEEB – czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, prowadzonej od lipca 2021 roku. 

Deklaracje CEEB są niezbędne przy składaniu wniosku o dodatek do ogrzewania: 

  • węglowy,
  • energetyczny (do gazu LPG, drewna, pelletu czy oleju opałowego).

Deklaracja ta jest z kolei częścią prowadzonego przez GUNB ZONE – czyli Zintegrowanego Systemu Ograniczenia Niskiej Emisji. To baza danych o:

  • rodzajach źródeł ciepła i spalania paliw, 
  • stanie technicznym domów w naszym kraju.

Kontrole domu od 2023. Co będą sprawdzać urzędnicy?

Kontrola zgodności deklaracji CEEB z faktycznym źródłem ciepła nie będzie jedyną rzeczą, którą będą sprawdzać urzędnicy. Oprócz tego skontrolują oni:

  • stan techniczny domu (czyli np. grubość ścian i dachu, rodzaj ocieplenia nieruchomości);
  • efektywność energetyczną domu – czyli to, ile rocznie trzeba spalić paliwa, żeby ogrzać nieruchomość.

Wszystko po to, aby można było określić potrzeby remontowe i termomodernizacyjne danego budynku oraz pozyskać dane konieczne dla przygotowania sprawozdań oraz zaplanowania wydatków w ramach realizacji Programów Ochrony Powietrza w polskich gminach.

Kogo dotyczą kontrole domu od 2023 roku? Czy są obowiązkowe?

Szykowana na 2023 rok inwentaryzacja budynków nie będzie obowiązkowa. Aby została przeprowadzona, właściciel domu będzie musiał zamówić wizytę urzędników. Będzie mógł to zrobić online, bez konieczności udania się do urzędu gminy.

Mimo iż decyzja o kontroli domów w 2023 r. należy do właścicieli nieruchomości, jednak, jak przekonuje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, zdecydowanie warto się na nią zdecydować. Dlaczego? 

Jak podała Joanna Niedźwiedzka, rzeczniczka prasowa GINB, "na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości". 

Wszystkie dane dotyczące nieruchomości, będą zebrane w jednym miejscu i dostępne właścicielowi online w wygodny sposób. 

Kontrole domów w 2023 sposobem na ubóstwo energetyczne?

Jak podkreśla GUNB, ZONE jest systemem, dzięki któremu urzędnikom gminnym łatwiej będzie zarządzać problematyczną kwestią ubóstwa energetycznego w naszym kraju. Ważną składową ZONE są właśnie planowane na rok 2023 kontrole domów. Dzięki zebranym danym ułatwiony ma być proces udzielania wsparcia finansowego w postaci dodatków energetycznych czy dofinansowań do termomodernizacji nieruchomości. Gminy zyskają też narzędzie usprawniające dotarcie do tych osób, u których konieczna jest wymiana starych "kopciuchów" na nowoczesne urządzenia grzewcze. 

TOK FM PREMIUM