Rosjanie zajęli Chersoń i szykują "referendum". Chcą skłonić mieszkańców do zmiany władzy

W zajętym z początkiem marca Chersoniu Rosjanie chcą zorganizować "referendum" i doprowadzić do powstania kolejnej separatystycznej "republiki ludowej". Informację taką podał Ukraiński Sztab Generalny.

Chersoń zdobyty. Rosjanie próbują zmienić władzę

Z początkiem marca Rosjanie przejęli Chersoń. Miasto poddało się, jak relacjonowała AFP mer Ihor Kołychajew,  podczas spotkania w budynku miejskiej administracji z przedstawicielami rosyjskich sił, prosił aby "nie strzelano do ludzi". 

W okupowanym mieście sytuacja jest trudna, ale mieszkańcy wciąż wychodzą na ulice z ukraińskimi flagami by manifestować swoje poparcie dla Ukrainy.

Rosjanie dążą jednak do zmiany władzy w Chersoniu i w tym celu chcą przeprowadzić "referendum", podobnie jak w 2014 roku, w wyniku którego powołają kolejną separatystyczną "republikę ludową" na wzór Ługańskiej i Donieckiej w Donbasie.

O planowanym przez Moskwę referendum już jakiś czas temu mówił prezydent Wołodymyr Zełenski. Plany Rosji zauważyło także brytyjskie ministerstwo obrony:

-Rosja, dążąc do przejęcia kontroli politycznej nad Ukrainą, będzie podejmować kolejne próby podważania ukraińskiej demokracji i może przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia separatystycznej republiki w Chersoniu, na południu Ukrainy

Teraz o czynionych przez Moskwę przygotowaniach do "referendum" informuje Ukraiński Sztab Generalny

Chersoń - mapa. Dlaczego miasto ma duże znaczenie strategiczne?

Jak dotąd Chersoń jest jedyną stolicą obwodu, która została zdobyta przez Rosjan.

Chersoń na mapieChersoń na mapie fot. Google Maps, INEGI, 2022

Chersoń to 300-tysięczne miasto na południu Ukrainy, położone nad Dnieprem. Jest stolicą obwodu chersońskiego. Jest także ważnym miastem strategicznym, bowiem opanowanie tego terenu otwiera Rosjanom drogę do Odessy i Morza Czarnego

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM