Boris Johnson podał się do dymisji. "Smutno mi jest rezygnować z najlepszej na świecie roboty"

- Jest oczywiste, że powinien być nowy lider Partii Konserwatywnej i nowy premier. Będę służył jej do momentu wybrania nowego przywódcy - powiedział Boris Johnson, szef rządu Wielkiej Brytanii.
Zobacz wideo

Boris Johnson w czwartek poinformował o rezygnacji z funkcji premiera Wielkiej Brytanii, ale będzie pełnił obowiązki do czasu wyłonienia następcy, co ma nastąpić najpóźniej do października.

58-letni Boris Johnson premierem Wielkiej Brytanii był od 2019 roku. 

Boris Johnson złożył rezygnację

Premier Wielkiej Brytanii podał się do dymisji w obliczu kryzysu rządowego na wielką skalę. Od wtorku z różnych stanowisk rządowych - przeważnie niższego szczebla - zrezygnowało już ok. 60 posłów.

Skalę kryzysu dobrze pokazuje to, że ledwie po 36 godzinach pełnienia funkcji ministra finansów - Nadhim Zahawi wezwał w czwartek rano premiera Borisa Johnsona do ustąpienia ze stanowiska. "To nie do utrzymania i będzie tylko gorzej: dla ciebie, dla Partii Konserwatywnej, a przede wszystkim dla kraju. Musisz zrobić to, co należy i odejść teraz" - napisał nowy minister finansów.

Fala rezygnacji rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.

Boris Johnson. Od burmistrza Londynu do premiera uwikłanego w skandale

Wielka polityczna kariera Borisa Johnsona zaczęła się wraz z objęciem przez niego stanowiska burmistrza Londynu. Kierował miastem w latach 2008–2016. Potem objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Theresy May.

Boris Johnson był jednym z orędowników brexitu. W kampanii przed referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - w 2016 roku - nie stronił od posługiwania się nieprawdziwymi informacjami i danymi. Brexit zdecydowanie przyspieszył karierę Johnsona i wzmocnił jego pozycję w partii. W 2019 roku Johnson został liderem Partii Konserwatywnej i premierem Wielkiej Brytanii.

Największe kłopoty Johnsona zaczęły się pod koniec 2021 roku, kiedy ujawniono, że w trakcie lockdownu wprowadzonego w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa, w siedzibie premiera - przy Downing Street 10 - odbywały się przyjęcia.

W maju 2022 roku opublikowano raport, dotyczący wydarzeń z wiosny 2020 roku. Johnson przekonywał wtedy w Izbie Gmin, że bawił się na imprezach tylko przez krótki czas i nie miał pojęcia, że "trwały one znacznie dłużej, niż było to konieczne". Jak ujawniono w raporcie, w czasie obowiązywania obostrzeń odbyło się w sumie 16 takich nieformalnych spotkań.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM