Morawiecki zapowiedział niższe ceny gazu dla piekarni i cukierni: To będzie wielka ulga

Premier zapowiedział, że "wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz".
Zobacz wideo

- Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać - powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce w województwie mazowieckim.

Premier dodał, że rząd będzie gwarantował pieniądze na ten cel do poziomu 200 zł i 17 gr za MWh. - To będzie wielka ulga dla tych piekarni, dla tych cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie już znacząco niższy koszt - stwierdził Morawiecki.

Natomiast wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że "oferta dla piekarzy, która wejdzie w życie od 1 kwietnia i będzie obowiązywać do końca roku, wprowadzi ceny gazu na poziomie obowiązującym obecnie dla gospodarstw domowych, które redukują koszty paliwa nawet 3-krotnie".

Rachunki coraz wyższe. A gdzie rządowa pomoc?

Przedsiębiorcy i eksperci od dawna zwracali uwagę na bardzo trudną sytuację firm, dla których rząd nie przewidział tak dużego wsparcia, jak dla gospodarstw domowych. A z powodu ceny gazu - która drastycznie zaczęła rosnąć nie tylko w związku z wojną w Ukrainie - część właścicieli firm musiała zdecydować się na zamknięcie działalności. Dotyczy to m.in. piekarni, które zanotowały bardzo duży wzrost rachunków za energię.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM