,
Obserwuj
Polityka

Ziobro stawia ultimatum Żurkowi. I idzie do prokuratury

PAP
3 min. czytania
31.07.2025 17:18
Poseł PiS Zbigniew Ziobro zapowiedział w piątek zawiadomienie prokuratury w sprawie zawieszenia przez nowego szefa MS Waldemara Żurka 46 prezesów i wiceprezesów sądów. Dodał, że do piątku wieczorem minister ma czas na "umożliwienie wykonywania obowiązków" byłemu prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu.
|
|
fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
  • Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zawiadomi prokuraturę w sprawie dotyczącej zawieszenia przez ministra sprawiedliwości prezesów sądów;
  • Według posła PiS Waldemar Żurek w związku z tym popełnił "pewne przestępstwa";
  • Ziobro dał też ultimatum nowemu szefowi MS w sprawie Dariusza Barskiego.

Podczas piątkowej konferencji prasowej nowy minister sprawiedliwości Waldemar Żurek oświadczył, że jego priorytetem będzie przywrócenie w Polsce praworządności. W kwestiach personalnych dotyczących funkcjonowania MS i sądownictwa Żurek podał, że odwołał z delegacji w resorcie sprawiedliwości dziewięciu sędziów, którzy podpisali listy do "neoKRS" lub są "neosędziami". Z tych samych powodów zawieszonych zostało także 46 prezesów i wiceprezesów sądów. Według zapowiedzi ministra osoby te utracą stanowiska.

Zdaniem Ziobry - który był ministrem sprawiedliwości w rządach PiS - decydując się na zawieszenia prezesów i wiceprezesów sądów Żurek popełnił już "pewne przestępstwa". - W związku z nimi skierujemy zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział.

Według posła Żurek uczynił to w oparciu o rozwiązania, które zostały zakwestionowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. TK orzekł w październiku ubiegłego roku, że procedura odwoływania przez ministra sprawiedliwości prezesa albo wiceprezesa sądu bez opinii Krajowej Rady Sądownictwa jest niekonstytucyjna. KRS zaskarżyła wówczas przepisy Prawa o ustroju sądów powszechnych m.in. w zakresie, w jakim upoważniają ministra sprawiedliwości do odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu bez opinii KRS oraz dopuszczają niewiążący charakter negatywnej opinii Rady wydanej w sprawie zamiaru odwołania prezesa, albo wiceprezesa sądu.

Min. Żurek odkrył karty. 'Nie opowiadał o mocarstwowych planach'

Ziobro domaga się przywrócenia do pracy Dariusza Barskiego

Zdaniem Ziobry minister Żurek powinien był podczas swojej konferencji poruszyć jeszcze jedną kwestię: dokonanych w styczniu 2024 r. zmian w Prokuraturze Krajowej, a konkretnie tej dotyczącej stanowiska prokuratora krajowego. - W polskim porządku prawnym jest jeden jedyny dzisiaj prokurator krajowy - jest nim pan Dariusz Barski - ocenił Ziobro. Zapowiedział, że jeżeli nowy minister sprawiedliwości "nie skontaktuje się z prokuratorem Barskim i nie umożliwi mu wykonywania obowiązków", złożone zostanie kolejne zawiadomienie do prokuratury.

Ówczesny szef MS i prokurator generalny Adam Bodnar wręczył 12 stycznia 2024 r. prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Wówczas na mocy decyzji premiera Donalda Tuska pełniącym obowiązki prokuratora krajowego - do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie - został prok. Jacek Bilewicz. Konkurs wygrał w drugiej połowie lutego 2024 roku prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca ub. roku premier powołał na nowego prokuratora krajowego.

13 stycznia 2024 r., do Prokuratury Regionalnej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie zastępcy PG Michała Ostrowskiego w sprawie podejrzenia przestępstwa przez Bodnara, Bilewicza i inne działające z nimi osoby w związku z próbą odwołania prokuratora Barskiego. Zawiadomienie w sprawie złożyli wtedy także posłowie PiS.

Pod koniec lipca zeszłego roku prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej umorzył śledztwo w tej sprawie. Podstawą umorzenia było stwierdzenie, iż "czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego", czyli nie stanowi przestępstwa.