Annie Ernaux to 17 kobieta, która odbierze Literackiego Nobla. Na 119 wręczonych nagród

Tegoroczna laureatka literackiego Nobla to francuska pisarka Annie Ernaux. W Polsce ukazały się jej dwie powieści. "Lata" wydane przez wydawnictwo "Czarne" na początku 2022 roku. To - wg New York Timesa - odpowiednik "W poszukiwaniu straconego czasu" naszej epoki, zdominowanej przez media i konsumpcjonizm.

Nobel z literatury 2022 jedzie do Francji. Odbierze go Annie Ernaux

Annie Ernaux to 82-letnia pisarka z Francji. Jest laureatką wielu nagród, w tym Nagrody Renaudot.

W Polsce ukazały się jej dwie książki "Miejsce" (Państwowy Instytut Wydawniczy 1989 r), a w 2022 r. — "Lata" (Czarne 2022).

Laureatka tegorocznego Nobla to żadna niespodzianka. Annie Ernaux od dawna znajdowała się w rankingach tej nagrody

Bukmacherzy i komentatorzy — o czym wspomina RMF24 - jak co rok zastanawiali się jaką strategię tym razem obierze Akademia Szwedzka przyznając Nagrodę Nobla z literatury. Analizowali więc wybory i typowali kandydatów podkreślając, że każdy z nich jest wyrazem innego podejścia Akademii:

  • ukraiński pisarz Serhij Żadan lub rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka — gdyby Akademia chciała przyznać nagrodę w kontekście wojny w Ukrainie lub wyrazić antyputinowską manifestację;
  • kolejny, kompletnie nieznany pisarz czy poeta, nienależący do mainstreamu, jak Abdulrazak Gurnah — rok temu, czy amerykańska poetka Louise Gluck — dwa lata temu. Takie wybory mają zwracać uwagę czytelników na mniej znanych autorów;
  • ktoś z głównych nurtów literatury jak Joyce Carol Oates, Haruki Murakami, Michel Houellebecq czy Annie Ernaux. Taki wybór podkreśliłby, że po dwóch latach nagradzania niszowych twórców przyszedł właśnie czas na mainstream. Okazało się, że to właśnie tę ścieżkę w tym roku obrała Akademia Szwedzka.
  • ktoś z weteranów noblowskich rankingów jak syryjski poeta Adonis, Milan Kundera czy norweski pisarz Jon Fosse. Zestawienia wymieniały też takie nazwiska jak irański autor Shahrnush Parsipur, węgierski Laszla Krasznahorkai, czy kanadyjska poetka Anne Carson. Na tej liście pojawiało się także nazwisko Salmana Rushdiego, skazanego w swoim kraju na ostracyzm (fatwę) za "Szatańskie wersety";
  • rwandyjska pisarkai Scholastique Mukasongi — bo czarna kobieta z Afryki nie odebrała tej nagrody nigdy wcześniej.
  • kenijski pisarz Ngugi wa Thiong’o, bo tworzy nie po angielsku tylko w swoim dialekcie gikuyu i chce "dekolonizacji literatury".

Tegoroczny wybór, którego dokonała Akademia to promocja głównego nurtu literatury.

121 lat Literackiej Nagrody Nobla. Ciekawe liczby

Gdy 27 listopada 1895 roku Alfred Nobel podpisywał swoją ostatnią wolę i testament, przeznaczając dużą część swojej fortuny na Nagrody Nobla, dodał, że "jedna z nagród ma być przekazywana, osobie, która stworzy najwybitniejsze dzieło w dziedzinie literatury"

Literacki Nobel jest przyznawany już od 121 lat. Oto najciekawsze liczby dotyczące tej nagrody:

W tym czasie autorzy, powieściopisarze, poeci odebrali 118 nagród. Nagrody nie przyznano aż 7 razy, w roku 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 i 1943. gdyż uznano, że żadna z rozważanych prac nie spełnia warunku wskazanego w testamencie Nobla.

Z kolei czterokrotnie, przyznano nagrodę dwóm dziełom i ich autorom w tym samym roku.

Najmłodszym laureatem literatury jest Rudyard Kipling, najbardziej znany z Księgi dżungli. Miał 41 lat, gdy w 1907 roku odbierał literackiego Nobla.

Najstarszą laureatką jest Doris Lessing , która w 2007 roku przyznania nagrody miała 88 lat.

Najczęściej dostawali Literackiego Nobla autorzy tworzący w języku angielskim - 29 razy.

Wśród laureatów, było tylko 16 kobiet. W tym dwie Polski — Wisława Szymborska (1996) i Olga Tokarczuk (2018)

2 osoby odrzuciły Nagrodę Nobla:

  • Boris Pasternak (1958) do odmowy przyjęcia skłoniły go władze Związku Radzieckiego,
  • Jean Paul Sartre (1964) - pisarz konsekwentnie odmawiał przyjmowania nagród i wyróżnień.

Dotychczas nie zdarzyło się, aby nagroda z dziedziny literatury została przyznana dwukrotnie tej samej osobie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM