Kto zdobędzie Pokojową Nagrodę Nobla 2022? Mamy poważnych kandydatów, to na nich stawiają bukmacherzy

Pokojowa Nagroda Nobla uznawana jest za najważniejszą, choć jej laureaci nie wnoszą tak wielkiego wkładu w naukę jak zwycięzcy z dziedziny medycyny, fizyki czy chemii. Czy tegoroczna pokojowa nagroda pójdzie do WHO za walkę z COVIDEM, czy Aleksieja Nawalnego za walkę z reżimem Putina? Typowanie faworytów jest trudne. Rozstrzygnięcie już wkrótce.

Kto zgarnie najważniejszego Nobla? Zawierane są zakłady bukmacherskie

Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna przyznawana jest nie przez Szwedów, tylko Norwegów.

To jedna z najbardziej zaszczytnych nagród, jakie może otrzymać osoba lub organizacja — uważa portal Bookmakers.bet i przypomina, że laureaci z przeszłości przyczyniali się do poprawy stosunków międzynarodowych i rozładowania napięć politycznych. Nagrodę odbierały największe, znane z historii osobistości, takie jak: Martin Luther King, Willy Brandt, Matka Teresa czy Nelson Mandela.

Bookmakers.bet informuje, że zakłady bukmacherskie dotyczące Pokojowej Nagrody Nobla należą do kategorii "rozrywka". 

Trudność w odgadnięciu laureatów zwiększa regulamin nagród noblowskich, który przewiduje, że informacja o nominacjach jest utrzymywana w tajemnicy przez 50 lat. Jedyne przecieki, jakie przedostają się do opinii publicznej, mogą pochodzić od samych nominowanych. Czasem takie informacje trafiają do norweskich mediów i mogą stać się punktem wyjścia to typowania zwycięzcy.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2022. Bookmakers.bet typuje 4 kandydatów

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla to osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przysłużyły się pokojowi na świecie. Kto nagrodę odbierze w 2022 roku? Oto kilku kandydatów, na których stawiają bukmacherzy:

 • Światowa Organizacja Zdrowia. Skutecznie działała po wybuchu pandemii COVID-19 i zdołała dostarczyć na światowe rynki ponad 5 miliardów dawek szczepionek.
 • Greta Thunberg. 18-latka, która od 2018 aktywnie przeciwstawia się zmianom klimatycznym wywołanym przez człowieka. Jej działalność wpłynęła na znaczną poprawę świadomości skali i powagi problemu.
 • Aleksiej Nawalny. Rosyjski polityk, przeciwnik Władimira Putina, od lat protestuje przeciwko reżimowi. Zdobycie Pokojowej Nagrody Nobla 2022 może nie tylko pomóc w uwolnieniu go z niewoli. Będzie miało też znaczenie dla obecnej sytuacji na linii Rosja — Ukraina.
 • Jacinda Ardern. To premier Nowej Zelandii, która jest nie tylko najmłodszą szefową rządu na świecie, ale najskuteczniej walczyła z epidemią koronawirusa w swoim kraju. Dzięki jej działaniom Nowa Zelandia miała najniższy wskaźnik zarażeń i zgonów na świecie.

Innymi kandydatami typowanymi przez bukmacherów są m.in. Papież Franciszek, sir David Attenborough, czy białoruska działaczka polityczna Swietłana Cichanouska.

Pokojowa Nagroda Nobla — Polacy. Zdobył ją Lech Wałęsa w 1983 roku

"5 października 1983 roku Komitet Noblowski przyznał pokojową Nagrodę Nobla Polakowi – Lechowi Wałęsie, przewodniczącemu Solidarności, zdelegalizowanej rok wcześniej przez władze PRL. Dla zwykłych Polaków i działaczy opozycji było to powodem do radości, a dla przywódców PRL – przykrą porażką" - przypomina przystanekhistoria.pl

W uzasadnieniu werdyktu przewodniczący komitetu noblowskiego Egil Aarvik, mówił, że dokonania Wałęsy mają „kluczowe znaczenie dla pracy w celu utwierdzenia wolności organizowania się we wszystkich krajach (...) są ważnym wkładem do kampanii na rzecz uniwersalnych praw człowieka oraz że laureat pokazał, że "problemy należy rozwiązywać bez odwoływania się do przemocy".

Większość nagród, jakie otrzymali Polacy, dotyczyła nie wartości pokojowych, ale… literatury. Lech Wałęsa, oraz Maria Skłodowska — Curie byli w tym gronie wyjątkami.

Oto pełna lista Polaków uhonorowanych Nagrodą Nobla opublikowana przez National Geographic:

 • Maria Skłodowska-Curie (1903 i 1911) – fizyka i chemia,
 • Henryk Sienkiewicz (1905) – literatura,
 • Władysław Reymont (1924) – literatura,
 • Czesław Miłosz (1980) – literatura,
 • Lech Wałęsa (1983) – pokojowa,
 • Wisława Szymborska (1996) – literatura,
 • Olga Tokarczuk (2018) – literatura.

DOSTĘP PREMIUM