Stopy procentowe. Jest decyzja RPP. Zła wiadomość dla kredytobiorców

Raty kredytów będą jeszcze wyższe. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe. Tym razem podwyżka wyniosła pół punktu procentowego - dokładnie tyle spodziewali się eksperci.
Zobacz wideo

Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu podjęła decyzję o podwyżce stóp procentowych NBP. - RPP podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych; główna stopa NBP, referencyjna wzrosła do 2,75 proc - poinformowano w komunikacie. 

To już piąta podwyżka stóp procentowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Stopy procentowe w górę

Kiedy w październiku zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej zaczynała cykl podwyżek, referencyjna stopa procentowa znajdowała się na poziomie 0,1 proc.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w styczniu. Wówczas RPP podniosła główną stopę procentową banku centralnego - referencyjną o 50 punktów bazowych - do 2,25 proc. 

Wcześniejszą podwyżkę ogłoszono na początku grudnia. RPP podniosła wtedy główną stopę referencyjną, do 1,75 proc., czyli o 50 pkt. bazowych.

Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe również w listopadzie - główną stopę referencyjną, podniesiono wówczas o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc.

Z kolei w październiku miała miejsce pierwsza podwyżka od lat, w efekcie której stopy zostały podniesione o 40 punktów bazowych - do poziomu 0,50 proc.

Rosną raty kredytów. "Niedotrzymana obietnica"

Według wyliczeń ekonomistów, każdy wzrost stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego oznacza podwyżkę raty przeciętnego kredytu na 300 tys. zł o prawie 100 zł.

Według ostrożnych prognoz ekspertów na koniec roku główna stopa NBP wyniesie ok. 4 proc. To będzie oznaczać wzrost obciążeń w przypadku złotowych kredytów mieszkaniowych o kolejne 400 zł.

Jeszcze w ubiegłym roku Adam Glapiński, szef NBP, wielokrotnie deklarował, że stopy nie będą iść w górę, a Polsce nie grozi wysoka inflacja. - Z punktu widzenia decydentów politycznych kluczowe jest zważenie, co jest dla nich ważniejsze: walka z inflacją czy obrona niedotrzymanej obietnicy o tym, że kredyt nie podrożeje. Bo tym właśnie są składane wiele razy przez prezesa NBP deklaracje, że nie będzie podwyżek stóp procentowych. To niedotrzymana obietnica, w którą uwierzyli ludzie, biorąc tanie pożyczki hipoteczne na całe życie - mówiła w TOK FM, ekonomistka Lidia Adamska.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM