Stopy procentowe znów w górę. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła kolejną w ostatnich tygodniach podwyżkę stóp procentowych. To zła wiadomość dla kredytobiorców, bo oznacza, że znowu wzrosną spłacane przez nich raty.
Zobacz wideo

Jak poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po wtorkowym posiedzeniu, Rada podjęła decyzję o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 50 pkt. bazowych. Decyzja RPP wchodzi w życie od 5 stycznia.

Zgodnie z wtorkową decyzją RPP, stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc., stopa lombardowa do 2,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., stopa redyskonta weksli do 2,3 proc., a stopa dyskontowa 2,35 proc.

To już czwarta podwyżka stóp procentowych NBP w ciągu ostatnich czterech miesięcy. 

Podwyżki stóp spodziewali się ekonomiści. - Już wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego podczas ostatniej konferencji prasowej wskazywały na duże prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki – mówił PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Dodał, że argumentem za podwyżką są także ostatnie dane płynące z gospodarki, które sugerują wzrost inflacji.

Stopy procentowe ciągle w górę, rosną raty kredytów

Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach trzykrotnie podnosiła stopy procentowe z najniższego poziomu w historii (0,10 proc.) do 1,75 proc. obecnie.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce na początku grudnia. RPP podniosła wtedy główną stopę procentową banku centralnego, referencyjną, do 1,75 proc., czyli o 50 pkt. bazowych.

Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe również w listopadzie - główną stopę referencyjną, podniesiono wówczas o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc.

Z kolei w październiku miała miejsce pierwsza podwyżka od lat, w efekcie której stopy zostały podniesione o 40 punktów bazowych - do poziomu 0,50 proc.

Według wyliczeń ekonomistów, każdy wzrost stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego oznacza podwyżkę raty przeciętnego kredytu na 300 tys. zł o prawie 100 zł.

DOSTĘP PREMIUM