Bitcoin spada do najniższego poziomu od grudnia 2020. Co dzieje się z rynkiem kryptowalut?

Piątkowa wiadomość, że inflacja w USA osiągnęła w maju rekordowy poziom 8,6 proc. wywołała trzęsienie ziemi na rynku cyfrowych walut. Ta informacja skłoniła niektórych inwestorów do porzucenia bardziej ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty. W efekcie znacznie spadła wartość bitcoina i innych cyfrowych aktywów.

Załamanie na rynku kryptowalut. Najbardziej ucierpiał kurs btc/usd. A inne waluty?

W poniedziałek, 13 czerwca, od momentu ujawnienia rekordowej inflacji, kurs bitcoina ( kurs btc/usd) spadł o ponad 21% i po raz pierwszy od grudnia 2020 r. jest wart poniżej 24 tys. dolarów (23 476 dol.)

Ethereum, drugi co do wielkości token po bitcoinie, spadł aż o 16 proc. do 1 177 dol., poziomu najniższego od stycznia 2021 roku. Mocna przecena dwóch największych kryptowalut pociągnęła cały rynek w dół. Binance, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, wstrzymała wypłaty bitcoinów.

Do tego Celsius Network, duża amerykańska firma pożyczająca kryptowaluty, zamroziła wypłaty i przelewy między kontami klientów, powołując się na „ekstremalne warunki rynkowe". Ten ruch spowodował załamanie się kryptowalut, których wartość spadła poniżej 1 biliona dolarów po raz pierwszy od stycznia ubiegłego roku.

 Inne kryptowaluty. Kursy innych walut cyfrowych odnotowały nieco mniejsze straty niż bitcoin:

  •  token BNB Binance (-14,59%), 
  • Solana (-14,38%), 
  • XRP (-12%), 
  • token ADA Cardano (-9,09%), 
  • token DOT Polkadot (-10%), 
  • token AVAX Avalanche (- 14,25%) 
  • memowa moneta Shiba Inu (-10,46%) 

Dlaczego bitcoin spada? Inflacja pogrążyła kryptowaluty

 Wiele osób  inwestowało w bitcoin właśnie po to, aby zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją

Jak wskazuje bankier.pl, bitcoin, przez wielu nazywany „cyfrowym złotem" przez swoją niezależność od systemu bankowego miał chronić przed inflacją podobnie jak złoto. "Jeszcze lepszy w tej materii ze względu na technologię miała być waluta ethereum – druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta na świecie. Jednak w ciągu roku bitcoin stracił 40 proc. ze swojej wyceny, ethereum jest niżej o ponad 50 proc." - podaje portal finansowy. 

W piątek ogłoszono, że inflacja w USA osiągnęła najwyższy szczyt od 40 lat, sięgając 8,6% w maju, przy rosnących kosztach energii i żywności. Liczba ta była wyższa niż oczekiwano i nie oznacza, że osiągnęła już najwyższy spodziewany poziom. 

Gwałtownie rosnące ceny w USA wywołały obawy, że Rezerwa Federalna, amerykański bank centralny, będzie dalej podnosić stopy procentowe. Pojawiły się spekulacje, że stopy mogą wzrosnąć o trzy czwarte punktu procentowego jeszcze w tym tygodniu, po raz pierwszy od 1994 roku. Wyższe stopy procentowe mogą zniechęcać inwestorów, ponieważ powodują, że pożyczki są droższe.

Jak podaje bankier.pl, kryptowaluty znacznie straciły na wartości mimo pozytywnych opinii o technologii blockchain znanych w świecie finansów osobistości, takich jak Jack Dorsey czy arcymistrz szachowy Garry Kasparow. Głos zabrał również Edward Snowden, który pozytywnie ocenia przyszłość kryptowalut, jednak obawia się ich 'finansalizacji' (ukierunkowania na zysk) kosztem technologii, która powinna być fundamentem projektów.

Co dalej z kryptowalutami? Oto, ilu Polaków posiada cyfrowe waluty

Nadszedł interesujący rok dla kryptowalut. Coraz więcej ekspertów jest zdania, że możliwe są niższe poziomy cyfrowych walut, nawet do 11 tys. dolarów za bitcoina. A zainteresowanie nim bardzo wzrosło  w ostatnim czasie. 

 - Jesteśmy świadkami momentu przejściowego na rynku kryptowalut. Na początku Bitcoinem interesowała się zaledwie garstka osób,  ale z czasem ostrożnie i powoli do kryptowalut przekonywał się coraz szerszy krąg odbiorców. Kwestią czasu jest zainteresowanie odbiorcy masowego. Jesteśmy właśnie w momencie przejściowym, poprzedzającym ten etap – tłumaczy Daniel Tanner, CEO fintechu Platon Life.

Trudno nie dostrzec ich potencjału. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wystąpił istny boom na kryptowaluty. W przeprowadzonym przez CNBC w sierpniu 2021 roku badaniu 65 proc. ankietowanych w USA przyznało, że kupiło kryptowaluty w ciągu ostatniego roku. 

Nie ma dokładnych danych, które odpowiadałyby na pytanie, ilu Polaków na koniec 2021 posiadało, inwestowało lub płaciło kryptowalutami – wiadomo jednak, że w 2018 w badaniu przeprowadzonym przez ING do posiadania kryptowalut przyznawało się 10 proc. ankietowanych w Polsce, ale jak przyznali sami autorzy badania, był to najpewniej wynik przeszacowany – i być może wynikał z niezrozumienia przez ankietowanych, czym właściwie są kryptowaluty.

Z kolei Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii w 2018 r. szacowała liczbę wszystkich posiadaczy kryptowalut w Polsce na ok. 600 tysięcy. Inne dane, zgromadzone przez fintech TripleA, wskazują, że w Polsce kryptowaluty posiada 2,5 proc. Polaków – a więc około 900 tys. osób. 

TOK FM PREMIUM