Koronawirus w Polsce. Ministerstwo podało nowe dane [24 stycznia]

Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia poinformował w poniedziałek (24 stycznia), że minionej doby zanotowano 29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło dwóch pacjentów.
Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. Liczby z ostatnich dni

W niedzielę 23 stycznia resort zdrowia informował o 34 088 nowych potwierdzonych zakażeńniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 25 osób. W sobotę odnotowano największą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń - 40 876. W piątek informowano o ponad 36 tysiącach nowych przypadków. 

Krótsza kwarantanna, darmowe testy w aptekach

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe decyzje rządu, m.in. skrócenie kwarantanny, darmowe testy w aptekach i badania dla seniorów. 

O szczegółach nowych rozwiązań opowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że skrócenie okresu izolacji ma związek z wariantem omikron. - Wszędzie w Europie obserwujemy, że te zachorowania są krótsze, zmniejszył się okres w którym jest ryzyko zakażenia, dlatego podjęliśmy decyzję o skróceniu kwarantanny do 7 dni - tłumaczył. - Uruchamiamy też powszechne testowanie w aptekach. - Każdy kto jest zainteresowany może wypełnić formularz w domu lub w aptece i zostać przetestowany - mówił minister. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe będą dostępne w aptekach.

Jak objawy zakażenia wariantem omikron różnią się od zainfekowania deltą?

Piąta fala pandemii COVID-19 ma być zdominowana przez bardziej zakaźną mutację - omikron. Czy objawy zakażenia omikronem różnią się od objawów delty? 

- Więcej osób chorych na koronawirusa wywołanego tym wariantem skarży się na bóle gardła, bóle mięśniowe, osłabienie i suchy kaszel - wskazywał TOK FM dr Paweł Grzesiowski. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19 dodał, że rzadziej za to zgłaszane są objawy dotyczące utraty węchu i smaku oraz problemy z oddychaniem.

Projekt weryfikacji covidowej. W PiS głosowanie bez dyscypliny

Zgodnie z zapowiedzią wicerzecznika PiS w przyszłym tygodniu pod obrady Sejmu ma trafić projekt ustawy dotyczącej weryfikacji covidowej. Projekt złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu, przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Radosław Fogiel pytany, czy w czasie głosowania w klubie PiS obowiązywać będzie dyscyplina, zaprzeczył. Ale stwierdził, że jest spokojny o losy ustawy. - Dyscyplina w tej sytuacji prawdopodobnie by tylko zwiększyła zamieszanie i wcale nie przyniosła rozwiązań, w związku z tym - takie są decyzje podjęte przez kierownictwo klubu - powiedział polityk w Programie Trzecim Polskiego Radia, podkreślając, że projekt ma poparcie klubu. - Kiedy trafi pod głosowanie, jestem raczej spokojny co do jej losu - wskazał.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM