Cholera na Ukrainie? WHO ostrzega przed epidemią. Ta choroba wciąż sieje postrach

Ukrainie grozi epidemia cholery. Zagrożone są niektóre ukraińskie terytoria, zwłaszcza Mariupol, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - ostrzegła szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.

Wojna na Ukrainie. Temu miastu grozi epidemia cholery

Szczególnie tragiczna sytuacja jest w zniszczonym Mariupolu. - Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane - powiedziała szefowa WHO w Ukrainie.

Dorit Nitzan poinformowała, że przygotowywane są już zestawy medyczne przeciw cholerze oraz szczepionki przeciwko tej chorobie. Tę informację potwierdził dyrektor WHO na Europę Hans Kluge. Jak przekazał, w bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem rozpoczęto produkcję szczepionek przeciwko cholerze.

Co to jest i jak wygląda cholera? Objawy są charakterystyczne

Cholera jest chorobą zakaźną układu pokarmowego. Czynnikiem chorobotwórczym cholery jest bakteria (Vibrio cholerae), która kształtem przypomina przecinek. Cholera występuje zwykle w rejonach tropikalnych w postaci epidemii i dotyczy zazwyczaj krajów z trudnymi warunkami sanitarnymi, krajów dotkniętych wojnami oraz klęskami żywiołowymi. Sprzyja jej brak higieny podczas przyrządzania posiłków, brak higieny osobistej, złe warunki sanitarno-higieniczne w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi oraz brak właściwej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Na cholerę najbardziej narażone są osoby niedożywione i z niską odpornością. Wszystkie te czynniki ryzyka są obecne podczas wojny za naszą wschodnią granicą.

Cholera to bardzo niebezpieczna choroba o ostrym przebiegu, jeśli jest nieleczona, w ponad połowie przypadków prowadzi do śmierci.

Jej charakterystycznymi objawami są wodniste biegunki oraz intensywne wymioty, ale chorzy nie gorączkują. Wraz z postępem choroby skóra chorego zaczyna się marszczyć wskutek odwodnienia i następuje zmiana barwy głosu.

Choroba cholera. Leczenie wymaga popularnych leków

Do zarażenia przecinkowcem cholery dochodzi zwykle drogą fekalno-oralną (wymiocinami osoby chorej, nosiciela lub odchodami chorego), wskutek spożywania zanieczyszczonej wody oraz żywności.

W przypadku tej choroby zakaźnej stosuje się leczenie objawowe, polegające na wyrównywaniu zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, przede wszystkim odwodnienia. W terapii stosuje się także antybiotyki, głównie tetracykliny. Istotne jest jak najszybsze uzupełnienie elektrolitów, często drogą dożylną. Leczenie cholery powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. Brak trafnej i szybkiej diagnozy prowadzi do śmierci pacjenta, nawet w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

DOSTĘP PREMIUM