Unia chce "zbanować" piece gazowe. Zakaz nie obejmie wszystkich. Co wybrać do ogrzania domu

Unia Europejska przygotowuje zakaz montażu pieców gazowych. To pokłosie pakietu klimatycznego Fit for 55 oraz embarga na rosyjską ropę i gaz. Oznacza to, że w Europie nie będzie można montować nie tylko pieców węglowych i olejowych, ale także gazowych. Czym więc palić w domu? Zostaną nam wyłącznie drogie i bardzo drogie źródła ciepła? Sprawdzamy.

Unia Europejska reaguje na rosyjskie sankcje. Efekt? Europa bez kotłów gazowych

Unijna polityka klimatyczna przyspiesza. Pomaga w tym wojna w Ukrainie i embarga nałożone na rosyjskie surowce. Komisja Europejska pracuje nad projektem wspomagającym odejście od rosyjskiego gazu i przygotowała pierwsze założenia wprowadzenia zakazu montażu kotłów gazowych w nowych budynkach na terenie Europy.

Nie oznacza to, że właściciele pieców gazowych będą musieli je wymienić. Business Insider zauważa, że nic takiego nie zostało zgłoszone. W Projekcie w ogóle nie ma mowy o wymianie działających pieców. Chodzi wyłącznie o zakaz montażu kotłów na gaz w nowo stawianych budynkach.

- Być może zapadnie decyzja, że odchodzenie od ogrzewania domów gazem potrwa tak długo, jak długo istniejące piece będą zdatne do eksploatacji - pisze Business Insider.

Co więc znalazło się w projekcie? Pierwsze założenia i terminarz:

 • od 2027 r - zakaz montażu pieców gazowych w nowych budynkach,
 • od 2030 r - zakaz montażu kotłów gazowych w budynkach modernizowanych.

Piece gazowe - zakaz kotłów na gaz, otwiera inne metody grzania w domach

- Nowy polski dom lat 20. XXI wieku raczej nie będzie już ogrzewany węglem ani gazem. Wchodzące w życie od 2021 roku Warunki Techniczne dla budynków nowych i remontowanych utrudniają radosne zużywanie paliw kopalnych a kładą nacisk na świetną izolację i maksymalne wykorzystanie OZE: słońca i drewna - można przeczytać na blogu Czysteogrzewaniepl.

Autorzy dodają: - Nowoczesny polski dom będzie przyjaźniejszy i tańszy w użytkowaniu – ale niestety może przez to być istotnie droższy w budowie.

Oto niektóre, zyskujące coraz większą popularność metody ogrzania budynku.

Pompy ciepła

Na pytania o najlepszą alternatywę dla kotłów gazowych, eksperci w pierwszej kolejności radzą zainteresować się pompą ciepła. Nie musi być bardzo droga, ani wymagać kosztownej instalacji. To dlatego, że na rynku są 3 rodzaje pomp:

 • pompy ciepła gruntowe - najdroższe i nie zawsze uzasadnione,
 • pompy ciepła powietrze - powietrze,
 • pompy ciepła powietrze / woda.

Te dwa ostatnie nie potrzebują skomplikowanej instalacji. Powietrzne pompy ciepła mogą też zastąpić istniejący kocioł grzewczy lub dołączyć do aktualnie działającego kotła, bez konieczności przerabiania instalacji. Wyposażenie budynku w taką pompę pozwala znacznie zredukować koszty ogrzewania.

Ceny pomp ciepła zależą od wielu czynników, na początku których jest moc urządzenia. Pompy gruntowe wg. enerad.pl kosztują 50 tys. do 80 tys. zł, pompy powietrzne są dużo tańsze. Ich cena zaczyna się już od 3 tys. zł.

Kotły elektryczne

Co prawda koszt energii elektrycznej nie należy do najtańszych, mimo to kocioł elektryczny może być ciekawą alternatywą ogrzania budynku. Stanie się tak w przypadku korzystania z dwustrefowej taryfy (z okresami obniżonej stawki zakupu energii) lub wyposażenia budynku w instalację fotowoltaiczną.

Ogrzewanie hybrydowe

Polega na dywersyfikacji źródeł ciepła i może obejmować opisane powyżej dołączenie powietrznej pompy ciepła do działającego już kotła np. gazowego. W takim przypadku pompa może zacząć być głównym, tańszym źródłem ciepła, a wcześniej działający kocioł - wsparciem podczas mroźnych zim, wyłączeń prądu czy nagłego skoku cen jednego z nośników energii (gazu lub prądu).

Domowe piece gazowe. Zakaz dotyczy jednych, ale ułatwia montaż nowocześniejszych

Kotły gazowe, których jak wylicza Bankier.pl po boomie w 2018 r. przybyło w Polsce o prawie 390 tys., stały się zamiennikiem dla dużej ilości starych "kopciuchów". Pomogły w tym programy rządowe pozwalające skorzystać z dotacji.

Program "Czyste powietrze", dzięki któremu zainstalowano w polskich domach setki tysięcy nowoczesnych kotłów gazowych, działa nadal.

Program Czyste powietrze 2022 przewiduje dofinansowanie w trzech opcjach. Różnią się wysokością wsparcia oraz tym, na co można je przeznaczyć. W opcji z najwyższą dotacją można za nie sporo sfinansować (pod warunkiem, że właściciel domu zainwestuje też w fotowoltaikę):

 • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła,
 • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych),
 • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych i garażowych,
 • audyt energetyczny, dokumentację projektową i ekspertyzy.

Obecnie w unowocześnieniu źródeł ciepła wykorzystywanych w domach ma pomagać także program "Moje ciepło"

Program Moje Ciepło jest odpowiedzią na aktualne potrzeby indywidualnych inwestorów (osób fizycznych), którzy starają się myśleć przyszłościowo zarówno pod kątem ekologii jak i ekonomii - czytamy na stronie rządowego programu. - Wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych przyczyni się do ograniczenia niskiej emisji powstającej w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych nieefektywnymi źródłami ciepła wykorzystującymi paliwa kopalne, a ponadto do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii oraz propagowaniu odnawialnych źródeł energii.

W ramach tego programu cały czas można ubiegać się o sfinansowanie:

 • zakupu/montażu gruntowych pomp ciepła,
 • zakupu/montażu pompy ciepła typu powietrze/powietrze,
 • zakupu/montażu pompy ciepła typu powietrze/woda.

Dofinansowanie może wynosić do 21 tys. zł w przypadku pompy gruntowej i do 7 tys. w przypadku pozostałych.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM