,
Obserwuj
Świat

Po rozmowach w Waszyngtonie. Trump zadzwonił do Putina. "Zacząłem aranżowanie spotkania"

oprac. Magdalena Birecka
2 min. czytania
19.08.2025 00:42

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, zabezpieczone przez różne kraje europejskie we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - o tym mieli rozmawiać w Białym Domu liderzy USA, NATO oraz krajów europejskich, w tym prezydent Ukrainy. Wpis na ten temat zamieści Donald Trump.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W Waszyngtonie Donald Trump spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przywódcami europejskimi oraz sekretarzem generalnym NATO;
  • Liderzy rozmawiali o możliwości osiągnięcia porozumienia pokojowego i zakończenia wojny w Ukrainie;
  • Donald Trump - według różnych doniesień w przerwie w czasie spotkania lub już po nim - zadzwonił do Władimira Putina;
  • Już po spotkaniu Trump zamieścił wpis w serwisie TruthSocial, w którym określił rozmowy jako owocne. 

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że po rozmowie z Władimirem Putinem rozpoczął aranżowanie spotkania dwustronnego między Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, po którym miałoby nastąpić kolejne, trójstronne.

We wpisie na platformie Truth Social zapewnił też, że podczas spotkania z europejskimi liderami omówił gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które zostaną udzielone przez Europę w koordynacji z USA.

"Miałem bardzo udane spotkanie z wybitnymi gośćmi (...), które zakończyło się kolejnym spotkaniem w Gabinecie Owalnym. Podczas spotkania omówiliśmy gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które zostaną udzielone przez różne kraje europejskie w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Wszyscy są bardzo zadowoleni z możliwości POKOJU dla Rosji i Ukrainy" - napisał Trump po zakończeniu spotkania w Białym Domu.

"Po zakończeniu spotkań zadzwoniłem do prezydenta Putina i rozpocząłem przygotowania do spotkania prezydenta Putina z prezydentem Zełenskim w miejscu, które zostanie ustalone. Po tym spotkaniu będziemy mieli Triłat, w którym wezmą udział obaj prezydenci i ja" - dodał.

Redakcja poleca

Trump dzwoni do Putina. Jest relacja Kremla

Doradca przywódcy Rosji Jurij Uszakow poinformował, że Władimir Putin rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Dodał, że rozmowa była "otwarta" i "bardzo konstruktywna".

Uszakow przekazał, że Trump poinformował Putina o rozmowach z ukraińskim liderem Wołodymyrem Zełenskim i grupą europejskich przywódców.

Trump i Putin mieli wyrazić poparcie dla bezpośrednich rozmów między delegacjami Rosji i Ukrainy. Omówiono możliwość podniesienia rangi ukraińskiej i rosyjskiej delegacji na negocjacje. Nie sprecyzowano, czy podczas rozmowy podjęto temat trójstronnego spotkania - z udziałem Trumpa, Zełenskiego i Putina. Rozmówcy zgodzili się co do tego, że pozostaną w bliskim kontakcie w sprawie wojny w Ukrainie i innych kwestiach.

Putin miał też podziękować Trumpowi za gościnność i zorganizowanie szczytu, który odbył się w miniony piątek na Alasce. Podziękował też za poczyniony podczas rozmów postęp - przekazał Reuters, powołując się na rosyjskie media.

Według rosyjskich agencji rozmowa trwała ok. 40 minut. Wcześniej amerykański portal Axios, z powołaniem na dwa źródła, podał, że Trump przerwał na pewien czas spotkanie w Białym Domu z europejskimi przywódcami i zadzwonił do Putina.

Redakcja poleca