Klementyna Suchanow: Publikację uzasadnienia odbieram jako totalną pogardę dla ludzi

Klementyna Suchanow, jedna z liderek Strajku Kobiet uważa, że protesty po opublikowaniu orzeczenie tzw. Trybunału Konstytucyjnego mogą być większe niż te w październiku i listopadzie.
Zobacz wideo

Z Klementyną Suchanow Adam Ozga połączył się, gdy aktywistka była już pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Właśnie zaczynał się protest Strajku Kobiet. - Sporo osób dochodzi do nas. Myślę, że gdzieś się połączymy na mieście z tymi, którzy poszli się przewietrzyć - relacjonowała. 

Publikację uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej skomentowała tak: - Publikację uzasadnienia odbieram jako totalną pogardę do ludzi. Taką pogardą był już 22 października. Widzieliśmy cynizm władzy, a ten cynizm władzy spotęgowany przez 98 dni, przez które protestujemy, trudno już nazwać nawet.

- Chyba zużyliśmy słowa na opisanie tego, co oni robią - dodała.

Według niej protesty po publikacji wyroku mogą się okazać większe niż te w październiku i listopadzie.

Tzw. Trybunał Konstytucyjny opublikował dziś uzasadnienie orzeczenia z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Za niezgodne z konstytucją uznano zapisy dopuszczające aborcję ze względu na trwałe i nieodwracalne wady płodu. Jednak dopiero opublikowanie wyroku w Dzienniku Ustaw oznacza, że będzie on obowiązującym aktem prawnym. Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało publikację orzeczenie w Dzienniku Ustaw jeszcze w środę. 

DOSTĘP PREMIUM