Co zniechęca młodych do Kościoła? Na liście grzechów brak reakcji na pedofilię, "przepych i nieuzasadnione bogactwo"

Nastolatkowie krytykują ukrywanie pedofilii w Kościele, bierność, długie procedury. Aż 62 proc. uważa, że Kościół chce aferę pedofilii zamieść pod dywan - pisze "Rzeczpospolita", publikując wyniki badań przeprowadzonych wśród młodych w wieku 14-18 lat.
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" publikuje wyniki badania Centrum Profilaktyki Społecznej "Młodzi uciekają z Kościoła", które przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem socjologów prof. Mariusza Jędrzejki i dr. Tomasza Kozłowskiego. 1051 nastolatków w wieku 14-18 lat spytano o religię, problemy społeczne, w tym o patologie w Kościele katolickim.

"Rz" napisała, że ponad 62 proc. młodych uważa się za osoby religijne, ale jedna trzecia nie. Przy tym 59 proc. z nich twierdzi, że ich religijność osłabła w ostatnich dwóch latach. Co piąty przyznał, że przestał chodzić na niedzielne msze święte. Powodem nie była pandemia i ograniczenia.

Co zniechęca młodych do religii i Kościoła? Głównie rozdźwięk między tym, "co mówi religia, a co robi Kościół" oraz "brak właściwej reakcji Kościoła na pedofilię w jego szeregach" (to wskazało 65 proc. i 63 proc. osób). Przeszkadza im też zaangażowanie kościoła w politykę oraz "przepych i nieuzasadnione bogactwo ludzi kościoła". Rzadziej zniechęca brak zrozumienia ich potrzeb i współczesnego świata.

Z badania publikowanego przez "Rz" wynika, że 72,8 proc. pytanych nie ufa polskim hierarchom w sprawie "zreformowania Kościoła i odzyskania jego autorytetu". Ufają za to papieżowi Franciszkowi - 71 proc. uważa, że chce on zreformować kościół i wyeliminować patologie. Dla połowy młodych, którzy wzięli udział w badaniu, papież Franciszek to autorytet moralny.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM