Abp Głódź i jego majątek. WP wyceniła nieruchomości duchownego na 15 milionów

Sławoj Leszek Głódź ma nieruchomości warte około 15 mln zł - informuje Wirtualna Polska. Skąd u niego taki majątek? Łączny dochód hierarchy dziennikarze oszacowali na nawet 20 tys. zł miesięcznie.
Zobacz wideo

Dziennikarze Wirtualnej Polski sprawdzili wszystkie księgi wieczyste, w których znalazło się nazwisko Sławoja Leszka Głodzia, emerytowanego arcybiskupa, byłego metropolity gdańskiego, a obecnie sołtysa swojej wsi Piaski. Znalezione w księgach nieruchomości zostały poddane fachowej wycenie.

"Emerytowany arcybiskup jest właścicielem dokładnie 154 887 metrów kwadratowych nieruchomości (ponad 15 hektarów), na które składają się grunty orne, lasy, stawy oraz budynki" - czytamy na portalu. Perłą w koronie majątku hierarchy jest "pałac", który był wcześniej szkołą, a potem stał nieużywany. Głódź kupił go od gminy w 2006 r. za 60 tys. zł., dziś ma być warty między 6 a 8 mln zł.

"Po drugiej stronie ulicy, sto metrów od pałacu, znajduje się gospodarstwo rolne o powierzchni 3800 m2 (...) Ta nieruchomość tworzy całość z lasem znajdującym się zaraz za wsią". Eksperci wycenili ją na 1,4-1,8 mln zł.

Te i pozostałe nieruchomości specjaliści wycenili na 12,2-15,1 mln zł. Skąd taki majątek u duchownego? "Wiadomo, że jest majętnym człowiekiem, choćby z uwagi na pobierane uposażenia generalskie i kościelne. Przeciętna emerytura generalska na koniec 2020 r. wynosiła 12637 zł brutto (...) Arcybiskupowi - zgodnie z regulacjami kościelnymi - przysługuje już także emerytura biskupia, jako że ukończył 75 lat. Jej dokładna wysokość nie jest znana, ale szacuje się, że to ok. 5 tys. zł miesięcznie" - czytamy w Wirtualnej Polsce.

Łączny dochód Sławoja Leszka Głodzia dziennikarze oszacowali na nawet 20 tys. zł miesięcznie. WP poprosiła o komentarz duchownego do całej sprawy. Ten wyliczenia nazwał "bzdurą" i stwierdził, że "wszystko jest naciągane".

TOK FM PREMIUM