Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń? [9 lutego]
Mamy 46 872 (w tym 5 177 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (6656), śląskiego (5250), wielkopolskiego (5224), kujawsko-pomorskiego (4222), pomorskiego (3425), dolnośląskiego (3395), łódzkiego (3381), małopolskiego (2797), lubelskiego (2430), zachodniopomorskiego (2347), warmińsko-mazurskiego (1718), świętokrzyskiego (1319), podkarpackiego (1208), podlaskiego (1143), lubuskiego (1084), opolskiego (1072), podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
201 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 84 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 226 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem to teraz łącznie 5 271 016 osób, a zmarłych 107 204.
Koronawirus w Polsce. Bilans
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że stwierdzono 35 960 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 286 pacjentów.
24 404 nowych zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 10 osób z COVID-19 - podał z kolei w poniedziałek, 7 lutego, resort zdrowia.
W niedzielę, 6 lutego, odnotowano z kolei 34 703 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 19 pacjentów. 5 lutego w sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 45 749 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci 272 chorych.
Koronawirus. Koniec maseczek, minister Niedzielski podaje "realną perspektywę"
Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z "Faktem", pytany, czy jest szansa na rezygnację z obowiązujących obostrzeń, odparł, że w perspektywie miesiąca - bo przewidywania są, że piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni - będzie rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji.
- W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji - powiedział Adam Niedzielski.
Dopytywany, czy oznacza to, że nie będzie limitów i obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, szef MZ dodał, że będzie zalecał, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. - Zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny - powiedział.
Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany i zapowiada kolejne
Od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli przeciwko COVID-19 - powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.
Według rzecznika MZ do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić. - W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych - powiedział.
Resort zdrowia zapowiedział zmianę przepisów dotyczących izolacji dla wszystkich osób w Polsce. - Mówimy tu nie tylko o medykach czy służbach mundurowych - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. I od razu dodał: "Chcieliby już w środę ogłosić skrócenie okresu izolacji dla wszystkich obywateli".
Rzecznik ministerstwa tłumaczył, że planowane zmiany wiążą się z trzema czynnikami: krótszym okresem objawowym, "krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy, koniecznością "przywracania do pracy pracowników w różnych branżach".
Od odkrycia omikrona doszło do pół miliona zgonów. WHO: Więcej niż tragedia
Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że od czasu odkrycia wariantu koronawirusa omikron doszło na świecie do pół miliona zgonów z powodu COVID-19. WHO sytuację tę określiła jako "więcej niż tragiczną".
- Podczas gdy wszyscy mówili, że omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób - powiedział Abdi Mahamud, specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom. - W dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia - dodał. Według niego na całym świecie zarejestrowano 130 milionów zakażeń i 500 000 zgonów, odkąd pod koniec listopada WHO uznała wariant omikron za "niepokojący".
Posłuchaj podcastu!
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Dawid Kubacki przekazał informacje o stanie zdrowia żony, Marty. "Dla nas to pierwsze zwycięstwo"
-
Posłanka PiS nie wykluczyła sojuszu z Konfederacją. "Wcześniej takich deklaracji nie było"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim
- Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
- Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego