Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń? Są dane z Ministerstwa Zdrowia [6 lutego]
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, obecnie w szpitalach przebywa 17 661 pacjentów z COVID-19. Leczenia pod respiratorami wymaga 1 115 chorych.
Od marca 2020 roku w Polsce stwierdzono 5 163 780. Zmarło 106 597 chorych.
Koronawirus w Polsce. Bilans ostatni dni
W sobotę - 5 lutego - resort zdrowia podał informację o 45 749 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 272 osoby. Dzień wcześniej, w piątek 4 lutego, nowych przypadków było 47 534.
W czwartek, 3 lutego, resort informował o 54 477 nowych zakażeniach COVID-19. Według danych z ministerstwa, w związku z COVID-19 zmarło 307 pacjentów. W środę - 2 lutego - MZ informował o 56 051 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 318 pacjentów.
We wtorek badania potwierdziły 39 114 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 239 osób z COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Prognoza ekspertów UW: Szczyt piątej fali pandemii za tydzień
Zdaniem dr. Franciszka Rakowskiego z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW liczby podawane przez Ministerstwo Zdrowia nie oddają realnej liczby zakażeń. - Z naszego modelu wynika, że liczby podawane przez resort należy pomnożyć razy 12. Oznacza to, że w ostatnich dniach dziennie zakaża się nawet 600 tys. osób. Za tydzień przewidujemy szczyt zakażeń i będzie on wynosił ok. 800 tys. dziennych infekcji - powiedział ekspert.
W ocenie dra Rakowskiego, w oficjalnych statystykach nigdy nie zostaną podane liczby wyższe niż 90-100 tys. m.in. ze względu na wydolność systemu - nigdy nie wykonano bowiem więcej niż 200 tys. testów. Eksperci z UW szacują, że w tej fali pandemii z wirusem zetknie się w Polsce blisko 30 mln osób.
"Polska nie może traktować omikronu jako, łagodnego, przeziębieniowego wirusa"
- Fala omikronu narasta, spodziewamy się kolejnych pacjentów w szpitalach, z ciężkimi objawami, z niewydolnością oddechową. To przyniesie kolejne ofiary i tych zgonów możemy zobaczyć za 2-3 tygodnie znacznie więcej niż 300 dziennie - alarmował w TOK FM dr Paweł Grzesiowski.
Jak mówił, Polska jest krajem, który nie może traktować omikronu jako, łagodnego, przeziębieniowego wirusa. Takie słowa padły ostatnio z ust prezydenta Andrzeja Dudy. - Te państwa, w których osiągnięto wyszczepialność powyżej 90 procent w grupach ryzyka, mogą dzisiaj mówić o tym, że dla nich wirus przestał być śmiertelnym zagrożeniem. Dla nas jest to wirus śmiercionośny - podkreślił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.
Posłuchaj podcastu!
-
To nie był dobry tydzień PiS. "Przerzucają się winą jak gorącym kartoflem. To będzie narastać"
-
Śmierć ciężarnej Doroty z Nowego Targu. "Tam, gdzie aborcja jest nielegalna, pacjentki umierają w szpitalach"
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
-
"Lex Tusk" to dopiero początek? Strach może popchnąć Kaczyńskiego "do najgorszych rzeczy"
-
W co gra Duda w sprawie "lex Tusk"? Prawnik łapie się za głowę: Ekwilibrystyka. Nie potrafię się doszukać logiki
- Wyniki Lotto 2.06.2023, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Hanna Machińska Człowiekiem Roku 2023 "Gazety Wyborczej"
- Wielka rakieta "buuu" - przeleciała. I podniosłość obrad Rady Miejskiej [613. Lista Przebojów TOK FM]
- Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
- Nowelizacja Dudy naprawi "lex Tusk"? Prawnik nie ma złudzeń. "To farsa"