Majówka - utrudnienia na drogach i wojskowe kolumny. Przeczytaj ważny komunikat

W tym roku w czasie majówki na kierowców mogą czekać spore utrudnienia. Wszystko przez pojazdy wojskowe, których wzmożony ruch będzie można zaobserwować na autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych. Wojsko ma przy tym ważny komunikat na temat robienia zdjęć.

Wojsko wyjedzie na polskie drogi

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie wojsko-polskie.pl, pojawienie się pojazdów wojskowych na drogach związane jest z tegorocznym programem ćwiczenia Sił Zbrojnych RP:

- W ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego  będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Jak czytamy, żołnierze w tym czasie ćwiczyć będą takie manewry, jak przyjęcie i przerzut sojuszniczych sił, koordynacja działań transgranicznych oraz współpraca z państwami gospodarzami.

Armia ostrzega przed utrudnieniami na drogach

Wojsko zapewnia, że większość przejazdów będzie organizowana w nocy, by powodować jak najmniejsze utrudnienia w ruchu. Część z nich odbędzie się jednak w godzinach największego jego natężenia:

- Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Ważne! Nie rób zdjęć wojskowym pojazdom! 

W komunikacie zwrócono się z apelem do obywateli, by nie fotografowali wojskowych kolumn i nie podawali informacji dotyczących tras ich przejazdów z uwagi na bezpieczeństwo kraju: 

- Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM